Konyalı Leydi'nin sihirli bacakları

Yayın Tarihi : 04 Mart 2012
33062
1970 ve 80'lerde ününün doruğunda olan Güngör Bayrak, yaşamımıza televizyondaki çorap reklamlarıyla girmişti.


Güngör Bayrak, TRT ekranlarındaki bu çorap reklamıyla dikkat çekip, ünlü olmuştu.1970 ve 80'lerde ününün doruğunda olan Güngör Bayrak, yaşamımıza "sihirli bacakları" sayesinde girmişti. Şöhret kariyerine "reklam yıldızı" olarak başlayan, Bayrak'ın 1970'lerde rol aldığı 50 civarında reklam filminin büyük çoğunluğu kadın çorabı firmalarına aitti.

Güngör Bayrak, "Şerife Bayrak" olarak" 27 Şubat 1954 yılında Konya'da doğdu. Evlatlık olarak bir ailenin yanında büyüdü. 13 yaşında gerçek babası ortaya çıktı ve kızını yanına aldı.

Öğretmen olmak istiyordu ancak kendisini Hacettepe Üniversitesi'nin Hemşirelik Okulu'nda buldu. Okulu bitirdikten sonra mesleğini yapmayıp, bir dönem THY'de yer hostesi olarak çalıştı.

Bir gün Esenboğa yolunda geçirdiği önemli trafik kazası, kaderini değiştirdi. Mucize eseri kurtulduğu kaza sonrası bu işi bıraktı. Ankara'dan İstanbul'a taşındı. Hilton Oteli'nde o dönemler "Kahveci Güzeli" kadrosu vardı. 1973 yılında, Kahveci Güzeli olarak işbaşı yaptı.

Güngör Bayrak, Toprağın Teri filminde Fikret Hakan ile...Bacaklarının güzelliğiyle dikkat çeken genç kız, 1973 yılında bir çorap firmasından televizyon reklamı teklifi aldığı gün, bambaşka bir hayata geçiş yaptı.

Kitaplarda, dergilerde kapak kızı olarak dikkat çekti. Erkekçe, Bravo, Playmen gibi dergilere verdiği pozlarla, erkeklerin hafızalarında derin izler bıraktı. Mankenlik yaptı, "Kara Murat - Fatih'in Fedaisi" filmiyle Yeşilçam'a adım attı. 20 filmde oynadı.

1983 İzmir Fuarı'ndaki derin dekolteli kıyafeti olay oldu (soldaki fotoğraf). İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'nın bu giysi nedeniyle kendisine yasak koyması ve yaşanan polemikle ününe ün kattı. Burhan Özfatura'nın "Güngör Bayrak şarkıcıysa, ben de opera sanatçısıyım" sözleri unutulmadı.

Bir Fransa gezisi sırasında tanıştığı Cezayir asıllı Fransız işadamı Houari Berichi ile 1987 yılında evlendi. Eşinin "Sir" unvanı nedeniyle kendisi de "Leydi" oldu ve uzun yıllar "Konyalı Leydi" olarak anıldı. 10 yıl eşi ve oğlu Tarık Murat ile Paris'te yaşadı.

Güngör Bayrak, ilk eşi Houari Berichi ve oğulları Tarık Murat ile...1996 yılında Türkiye'ye döndü. Üniversite sınavına girip, Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği Bölümü'nü kazandı. 200 yılında mezun oldu. Böylece genç kızlığındaki "öğretmen olma" hayalini gerçekleştirdi. 2006 yılında Houari Berichi'den boşandı.

Güngör Bayrak, 2012'de Bülent Özyörük ile evlendi. Özyörük'ün düğünde taktığı 5 kıratlık yüzük ile evlilik hediyesi olarak verdiği bir yat, Bodrum’da ve Ulusta birer ev ile Büyükçekmece’de bir villa günlerce konuşuldu.

1988'de Telefonumu Bekle, 1992'de Leydi Şerife adlı iki albüm çıkaran Güngör Bayrak Şüphe, Palavra Aşıklar ve Gümüş dizilerinde de rol aldı.