Komiser Columbo, Türk askerine hayrandı

Yayın Tarihi : 20 Eylül 2010
16369
Peter Falk, Kore Savaşı'nda tanıdığı Mehmetçikler'in cesaretinden çok etkilenmişti.

 

Dağınık saçları, kirli görünümlü pejmürde pardesüsü, elinden hiç düşmeyen sigarası, camdan sağ gözüyle katillerin korkulu rüyasıydı.

Peter Falk gençlik yıllarında...Dahiyane cinayetler işleyen sanıklar, bu kısa boylu, "dağınık" komiseri önce küçümser, sonra bitip tükenmeyen soruları karşısında bunalır, nihayetinde inanılmaz zekası karşısında şapka çıkarmak zorunda kalırdı.

Peter Falk, "sihirli kutu"nun tarihindeki en unutulmaz kahramanlarından olan Komiser Columbo'daki rolüyle, 50'li yaşlar civarında olanların belleklerindeki en canlı anılardan biridir. Dizide İtalyan asıllı bir Amerikalı'yı canlandırdığı için birçok kişi Peter Falk'ı İtalyan sanır. Oysa ki Falk'ın annesi Rus, babası ise Macar ve Çek karşımı köklere sahip bir Polonyalı'ydı.

16 Eylül 1927'de New York'ta doğdu. Henüz 3 yaşındayken, kanser nedeniyle sağ gözü alındı ve yerine bir "cam göz" takıldı. Falk'ın lise yıllarındaki Amerikan futbolu maçında, kendisini haksız yere oyundan aldığını düşündüğü antrenörüne bu cam gözü çıkarıp, "Al bunu, sahayı daha iyi görmene yarar" dediği anlatılır.

1958'de ilk kez Komiser Columbo için adı geçtiğinde ise dizinin yapımcısı olan Columbia Stüdios'ın şefi Harry Cohn tarafından "Ben bu paraya iki gözü de sağlam bir aktör bulurum" diye reddedildiği bilinir.

Syracusa Üniversitesi'nde kamu yönetimi öğrenimi gören Falk, 1953 yılında aktörlüğe başlamadan önce Connecticut Eyaleti Bütçe Bürosu'nda "verimlilik uzmanı" olarak çalışıyordu.1962 yılında ilk Emmy Ödülü'nü alan Falk, Columbo dizisiyle 4 kez daha aynı ödülü kazandı. İki kez Oscar'a aday gösterildi.

Kore'deki Türk birliği...1960'ların ortalarında televizyon filmi olarak başlayan Komiser Columbo tipi, 1968'lerden itibaren diziye dönüşerek, tüm dünyada büyük izleyici kitleleri kazandı. Büyük oyuncu 23 Haziran 2011'de yaşama veda etti.

Amerikan Ordusu'nda deniz piyadesi iken Kore Savaşı'na katılan sempatik aktör, eski bir röportajında, bu ülkede tanıdığı Türk askerlerinin cesaretine hayran olduğunu söylemişti.