Kerem Güney ve Elveda Meyhaneci'nin hikayesi

Yayın Tarihi : 10 Mart 2013
14937
Aldırma Gönül'ün de bestecisi olan Kerem Güney, Elveda Meyhaneci'yi 39 derece ateşle yattığı bir gün bestelemiş...


Kerem Güney, bir ara oyunculuğu denemiş ve Sezer Güvenirgil ile 'Kader Unuttu Beni' adlı bir filmde oynamıştı.Son aylarda bir Kerem Güney fırtınasıdır esiyor. Doldurduğu plakları olağanüstü satışlar yapıyor, besteleri çeşitli sanatçılar tarafından okunuyor.

Kerem Güney İktisadi Ticari ilimler Akademisi 1968 mezunu. Asıl adı Yavuz Örten. 39 yaşında ve bugüne kadar sayısız işe girip çıkmış. Kendisi bunu «Biz hayatın her türlü cilvesine alışığız» dîye yorumluyor.

Gazete satmış, ayakkabı boyacılığı, terzilik, gazetecilik yapmış. «Hatta bir ara artistliği denedim Sezer Güvenirgil'le 'Kader Unuttu Beni' adlı filmi çevirdim. Fotoroman çocuğu bile oldum» diyor.

Ve, Kerem Güney 1969'da reklam şirketi kurar. Daha sonra tek başına Elif Plak'ı açar. Ama bu düzeni beş yıl sürer. O günleri söyle anlatıyor Güney:

- «Şirketim bir firmanın reklamlarını üzerine almış ve bu firmanın yarım milyon liralık reklamını yapmıştı. Ama o firma iflas etti ve bize olan borcunu ödeyemedi. Böylece biz de iflasa sürüklendik. Elimde avucumda kalan küçük bir para ile konfeksiyonculuğa başladım. Bir de butik açtım Ama o işte de iflas ettim.»

Kerem Güney, Elveda Meyhaneci'nin yanı sıra Aldırma Gönül şarksının da bestecisi...Böylece iki buçuk yıl müzikle uğraşmaz Kerem Güney... 

- «Bu süre içinde öz benliğimle eleştiriye girdim. Fikrimle zihnimi birleştirdim. Hayatın çok kahrını çektiğimden bu işi içtenlikle yapacak kişilerden biriydim çünkü. Ve geldik bugüne...»

Kerem Güney ünlü şarkısı Elveda Meyhaneci'nin hikayesini ise şöyle anlatıyor:

- «39 derece ateşle yatıyordum. Telefonum çaldı. Diğer taraftaki ses Hikmet Münir Ebcioğlu'na aitti ve bana yeni bir güftesini vermek istiyordu. Sözleri Kerem Güney, Elveda Meyhaneci'den sonra, sözlerini yine Hikmet Münir Ebcioğlu'nun yazdığı Merhaba Meyhaneci'yi bestelemişti..dinleyince birden irkildim. Telefon kapandıktan sonra da, hemen yataktan çıkıp aklıma gelen melodiyi yazmaya başladım. Sanki yıllar önce sözleri bu olan bir şarkıyı dinlemiştim...»

Bugün eskisinden çok daha ünlüdür Kerem Güney. Gerçi eskiden de üne erişmiş besteleri vardır ama, asıl yeni besteleri ile kişiliğine erişmiş, geride bir şeyler bırakabilecek sanatçı olmanın gönül rahatlığını tatmıştır.

(Ses Dergisi - 10 Aralık 1977)