Kerem Alışık'ın sünnet düğününe şöhret yağdı

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2012
42859
Sadrı Alışık ile Çolpan İlhan, tek çocukları olan Kerem Alışık'ın ilk mürüvvetini görürken, düğünü birbirinden ünlü isimler renklendirdi.


ARADAN yıllar geçse bile 26 Haziran 1969 perşembe gününü Alışık ailesi daima hatırlayacaktır. O tarih Alışıklar'ın aile takvimine ailenin tek çocuğu Kerem Alışık'ın sünnet olduğu gün olarak geçti, aynı günün gecesi Güney Park'ta yapılan düğün eğlencesine gelen birçok şöhret bu anının daha renkli olarak hafızalarda yaşamasını temin etti.

Perşembe günü saat tam 14.30'da sünnetçi düğünün yapılacağı gazinoya geldi. Gazinoda büyük bir heyecan fırtınası esiyordu. Kerem, Sadri Alışık'ın kızkardeşinin oğlu Sedat ve apartmanın işlerine bakan Şeref Efendi'nin iki çocuğu beyaz sünnet entarilerini giymişler, heyecandan sararmış yüzleriyle tarihi anı bekliyorlardı. Annelerle babaların hali de onlardan pek farklı değildi. Onların da yüzü kağıt gibi bembeyazdı.

Sünnetçi bir köşede hazırlıklarını yar parken sünnet düğünlerinin yıllardan beri değişmez aksesuarı Karagöz, kukla ve hokkabazdan müteşekkil eğlence takımı da faaliyete geçmişti. Biraz sonra gazinoda bir vaveyla koptu ki sormayın. Tabii bu arada heyecan şampiyonluğunu Sadri Alısık'ın kazandığını söylemeye lüzum yok! Çolpan İlhan, eşi Sadri'ye nazaran daha metin duruyordu, ama o da ellerinin titremesine, gözünün yaşarmasına mani olamıyordu. Üç kişilik Alışık ailesinin o gün en metin ferdi Kerem Alışık'tı!

(Üstteki fotoğraf: Sadri Alışık ve Çolpan İlhan, Ayhan Işık ve eşinin masasında...)

Akşam üstü çocuklar düğünün yapılacağı Güney Park Gazinosu'nda bol bol eğlenmişlerdi. Gece de davetliler çocukları sünnet olan üç ailenin mutluluğunu paylaştılar, sabaha kadar eğlendiler. Daha doğrusu, hem eğlendiler, hem de eğlendirdiler.

Öyle ya, gelen şöhretlerin içinde birçok sahne yıldızı vardı. Sevda Ferdağ hariç, hiçbiri kendilerine yapılan daveti geri çevirmediler. Hepsi de mikrofonda ismi söylenince oturduğu masadan kalkıp sahneye geldi. Davetlilerin isteklerini yerine getirdi. Sonra yerini bir başka meslektaşına devredip masasına oturdu ve eğlenmeye devam etti.

(Soldaki fotoğraf: Müzeyyen Senar, Adnan Şenses'in söylediği şarkıdan sonra, genç sanatçıyı öperek kutladı...)

İşin en güzel tarafı neydi, biliyor musunuz? Sünnet düğününde sanatçıların hiçbiri en küçük bir kaprise bile iltifat etmiyordu. Alaturka gazinolarda sık sık rastlanan «sıra» problemi burada yoktu. Davet edilen, sahneye geliyor ve başlıyordu şarkı söylemeye...

Saatler su gibi akıp gitti ve herkesin anı dağarcığına o gün «unutulmaz bir gün» olarak yerleşti. Nasıl yerleşmesin? Güney Park'ın normal programı bittikten sonra sahneye gelen Neriman Köksal esprilerle süslediği iki şarkı söylemiş, ardından Yılmaz San birçok şöhretin taklitini içine alan nefis bir program sunmuştu. Saniye Can türküleriyle Anadolu'nun sesini dile getirirken. Adnan Şenses unutulmayacak şarkılar söylemiş, «Yorulmayan Usta» Müzeyyen Senar da gecenin en bol alkışlarını toplamayı başarmıştı.

Gecenin ilerlemiş saatlerinde gazinodan doğruca sünnet düğününe gelen Orhan Şener, Mustafa Kandıralı'nın refakatinde önce mikrofonla, sonra mikrofonsuz olarak nefis şarkılar söylemiş, büyük takdir toplamıştı.

(Soldaki fotoğraf: Saniye Can, en güzel türküleri, Kerem Alışık için söyledi...)

Sünnet düğününün davetlileri arasında kimler yoktu ki? O gün çok önemli bir işi olmayan herkes düğüne gelmiş. Alışık'ların mutluluğunu paylaşmaya koşmuştu. Hemen her masada tanınmış birkaç isme rastlamak kabildi. İsterseniz meslek ayrımı yapmadan ve sıra gözetmeden o gün gözümüze çarpanları şöyle bir sıralayalım: Ayhan Işık, Müzeyyen Senar, Sevda Ferdağ, Neriman Koksal, Selma Güneri, Peri-Han, Adnan Şenses, Saniye Can, Mualla Sürer, Necdet Tosun...

(Soldaki fotoğraf: Yeşilçam'ın uzun süreli aşıkları Neriman Köksal ile Nevzat Pesen arasındaki buzlar, düğünde çözüldü...)

Sadri Alışık'ın sahne programının rejisörlüğünü yapan karikatürist Oğuz Aral, eşi tiyatro artisti Tolga Tiğin'le gelmişti. Senaristlerin üç kişiyle (Safa Önal, Ayşe Şasa, Sadık Şendil; rejisörlerin 5 kişiyle (Atıf Yılmaz, Türker İnanoğlu, Ülkü Erakalın, Mehmet Bozkuş, Turgut Demirağ), temsil edildikleri düğünde iki de prodüktör vardı: Nüzhet Birsel ile Kadri Yurdatap. Yine davetliler arasında Yılmaz San, Ateş Böcekleri, Yaşar Özel, Burhan Atakan, Osman Kavran, Sadun Aksüt gibi şöhretlere de rastlanıyordu.

(5 Temmuz 1969)