Yeni bir jön doğdu: Kartal Tibet

Yayın Tarihi : 27 Mart 2016
26731
«Karaoğlan» filmiyle yerli sinema dünyasına ayak basan Kartal Tibet'in «Hıçkırık»taki büyük başarısı üzerine film şirketleri peşinde koşuyor.

 

Kartal Tibet, yabancı dil bilir, ciddi sinema, tiyatro dergilerini takip eder. «Plays and Players» bunlardan biridir.Yerli sinemamız Kartal Tibet adında yeni bir kıymet kazandı. Şimdiye kadar yerli sinema oyuncularının bir günde meşhur olup «yıldız» haline geldiğinden, artistik kabiliyeti olmadan «kral» haline geçiverdiğinden yakınanlar için bu gerçek bir müjdedir...

Karakter oyuncuları arasında tiyatrodan, konservatuvardan, «dram sanatı»nın tahsilini yapıp terbiyesini aldıktan sonra gelenler vardır: Yıldız Kenter, Sema Özcan, Müşfik Kenter, Ulvi Uraz, Münir Özkul, Suna Pekuysal, Ergun Köknar, Aziz Basmacı, Kenan Büke, Altan Erbulak, Altan Karındaş, Nedret Güvenç, Aliye Rona, Ali Şen, Tuncel Kurtiz, Lale Oraloğlu. Nuri Altmok, Muazzez Kurdoğlu ve başkaları gibi... 

Fakat şimdiye kadar, «jönprömiye» olarak yerli filmciliğe tiyatro tahsili yapmış (yıllar önce «Nilgün» ile bir deneme yapan Cüneyt Gökçer hariç) kimse gelmemişti. Bir aralık Burçin Oraloğlu «Döner Ayna»da oynamış, fakat yerli filmciler tarafından «sinema sempatisi» yok diye tutulmamıştı.

Kartal Tibet, bugünkü Türk sinemasının son derece sıkıntısını çektiği yepyeni bir jön olarak ve büyük bir  talihle beyazperde alemine giriyor. Kartal, 1.85 m.'lik boyu ve atletik vücuduyla genç kızların yüreğini oynatacak bir «şekle» sahip... Oyun gücünün büyüklüğünü daha önce tiyatroda ile çevirdiği «Karaoğlan» ve «Hıçkırık» filimlerinde ispat edince rejisörler, prodüktörler ona mukavele üzerine mukavele imzalatmak için peşinde koşmaya başladılar.

Kartal Tibet'i, Ankara'yı, Meydan Sahnesi'ndeki aktörlüğünü ve ortaklığını bırakıp İstanbul'a yerleşmeye sevkeden şey, «Karaoğlan»da büyük başarı kazandıktan sonra değişik firmalarla tam 11 film için mukavele yapmış olması... Bunların her birinden, 15-20.000 lira alacağına göre yeni jönün yıllık geliri, daha şimdiden 200.000 lirayı geçecek.

Kartal Tibet, rejisör-dekoratör UIrich Damrau'nun «Otello» dekoru için çizdiği resmin önünde. Bunu öğretmeni, öğrencileri içinde çok sevdiği Kartal'a armağan etmiş. O da hatıra olarak evinde saklıyor.Bu genç aktör, Cihangir'deki evinde eşi Gündüz Tibet ve bir buçuk yaşındaki oğlu Kanat Tibet ile yaşıyor. Kartal Tibet, 27 Mart 1938'de Ankara'da doğmuş. Annesi de lise öğretmeni. Daha 11 yaşındayken Ankara Radyosu Çocuk Kulübü'nde temsillere çıkar, pare kazanırmış.

Lise'den konservatuvara geçmiş. 1960'da «Yüksek Bölüm»den mezun olarak bir yıl Devlet Tiyatrosu'nda oynamış. Daha 12 yaşında «Madam Butterfly» ile sahneye adımını atan Kartal Tibet, konservatuvar öğrencisiyken Hamlet, Otello, Hırçın Kız, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Elektra, Antigone, Elga, Bizim Şehir ve mezun olunca Kaligula, Ekmek Parası adlı piyeslerde oynadı. Meydan Sahnesi'nde de 24 piyeste sahneye çıktı, beş tanesinin rejisörlüğünü yaptı. 

Kartal Tibet eşi Gündüz ile birlikte mutlu bir ailenin sahibidir.Kartal Tibet, Ankara Maarif Koleji'nden mezun Gündüz Sencer ile 6 Mart 1963'te evlendi. Oğlu Kanat, 11 mart 1964'te doğdu. Zaten Mart ayı Tibet ailesi için çok önemli. Meydan Sahnesi'ni de dört arkadaşıyla 11 Mart 1961'de kurmuştu.

Kartal Tibet'i bu konuşmamızdan sonra film çevirirken gördük. Rejisörü Orhan Aksoy, «Kartal Tibet, şimdiye kadar çalıştığım jönler içinde oyun gücü bakımından en iyi iki kişiden biri», yapımcı Ertem Eğilmez de, «Beş jönprömiyeye bedel bir aktör» dedi.

(Not: Manşet fotoğrafında Kartal Tibet, 1,5 yaşındaki oğlu Kanat ile görülüyor...)

(Ses Dergisi - 5 Aralık 1965)