"Karaoğlan"ların sayısı dörde çıktı

Yayın Tarihi : 07 Ocak 2013
17991
Suat Yalaz, Kuzey Vargın'la çevireceği yeni «Karaoğlan»ın hazırlıklarını yaparken, İzmir'de Suat Yusuf adlı bir rejisör bir «Karaoğlan» filmi çevirdi ve bu filmde Karaoğlan rolünde Tarık Tibet adlı genç bir oyuncuyu oynattı. Böylece Türk sinemasındaki Karaoğlanların sayısı dörde çıktı. Yukarıda Tarık Tibet görülüyor...


Karaoğlan önce kendi halinde bir resimli roman kahramanıydı. Tipi yaratan Suat Yalaz, Karaoğlan'ın filme alındığı takdirde büyük başarı kazanacağından emindi. Yıllarca film şirketlerinin kapısını aşındırdı ve sonunda şimdi kapanmış olan «Yerli Film» adlı şirketi iknaya muvaffak oldu.

(Solda: Türk sinemasının ilk "Karaoğlan"ı Orhan Günşiray, "Cengiz Han'ın Hazineleri"nde...)

Şirketin iki ortağı vardı. Bunlardan Atıf Yılmaz filmin rejisörlüğünü üzerine aldı, diğer ortak Orhan Günşiray ise filmin başrolünde oynadı ve sonunda «Cengiz Han'ın Hazineleri» adlı ilk «Karaoğlan» filmi meydana çıktı.

Ama nedense «Yerli Film» sahipleri bu tür filmlere devam etmedi. O zaman Suat Yalaz, «İş başa düştü» deyip kolları sıvadı.

Gazetelere ilan verdi, «Karaoğlan» tipini canlandırmak için yarışma açtı. Sonunda Ankara Meydan Sahnesi'nin ortaklarından ve oyuncularından Kartal Tibet, beyazperdemizin ikinci Karaoğlan'ı oldu.

Kartal Tibet role çok iyi oturmuştu. Film o kadar başarı kazandı ki bütün filmciler kılıçlı-kalkanlı film yapmaya başladı.

(Solda: "Karaoğlanlar"ın en ünlüsü Kartal Tibet, bir yarışma sonucunda bu rolü oynaması için seçilmişti.)

Yıllar sonra Kartal Tibet'le, Suat Yalaz'ın arası açıldı ve Kuzey Vargın yerli sinemanın üçüncü Karaoğlan'ı oldu. Ve o zamanlar bu değişiklik, yerli sinema çevrelerinde günün konusu oldu. Sarışın «son Karaoğlan» Kuzey Vargın, Kartal Tibet'in yerini doldurabilecek miydi?

Daha Kuzey Vargın, Karaoğlan filmine başlamadan İzmir'den bir haber geldi. Suat Yusuf adlı bir senarist-rejisör, yanına Mustafa Turhanoğlu adlı bir kameramanı alıp «Karaoğlan» filmi çevirmeye başlamıştı. Karaoğlan rolünde, bundan önce yine İzmir'de çevrilen birkaç filmde başrolde oynayan Tarık Tibet adlı bir genç vardı. Ayrıca filmde Esen Püsküllü, Ferhan Tanseli, Sami Hazinses ve Enver Dönmez gibi İstanbul'dan tanıdığımız bazı oyuncular yer almıştı.

Doğrusu bu haber bizi çok şaşırttı.

Bir defa, Suat Yusuf adlı bir rejisör tanımıyorduk. Üstelik "Suat Yusuf" adı nedense Suat Yalaz'a pek benziyordu. Benzerlik bu kadarla da bitmiyordu. Başrolde oynayacak oyuncunun soyadı da «Tibet»ti.

(Sağda: Üçüncü Karaoğlan olarak belirlenen Kuzey Vargın...)

Filmin art direktörlüğünü yapan Ahmet Sert ise, Suat Yalaz'ın yaptığı Karaoğlan filmlerinin değişmez aksesuarcısıydı. Karaoğlan filmlerinln başrollerinden biri olan ve bundan önce hep Danyal Topatan'ın canlandırdığı «Camoka» rolünde de Ferhan Tanseli oynuyordu. Tarık Tibet'in karşısında oynayan Esen Püsküllü ise «Karaoğlan-Bizanslı Zorba» adlı filmde Kartal Tibet'in karşısında oynamıştı.

(Solda: Esen Püsküllü, hem Kartal Tibet'li Karaoğlan'da, hem de aynı kahramanın Tarık Tibet'li versiyonunda oynadı...)

İzmir'de Karaoğlan filmi çekiliyor, bugün-yarın İstanbul'da Kuzey Vargın'ın başrolünü oynayacağı yeni bir Karaoğlan filmi çevrilmeye başlanacak. Bakalım çifte Karaoğlanlar önümüzdeki günlerde ne gibi olaylara sebep olacaklar? Herhalde bu konuda daha çok şey yazacak, çok şey söyleyeceğiz...

(8 Şubat 1969)