John Wayne: Üstadım Köroğlu'dur!

Yayın Tarihi : 20 Eylül 2010
16900
Dünya folklorundaki at konulu efsanelere büyük ilgi duyan Hollywood'un en ünlü kovboyu, bir Köroğlu hayranıydı.

Kovboy filmlerinin en önemli yıldızı hiç kuşkusuz John Wayne'di. Wayne, kötülerle savaşan, mert ve dürüst kahramanların en tepesindeki isimlerden biriydi. 1979 yılında yaşamını noktalayana dek rol aldığı yaklaşık 250 filmle Hollywood'un gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir.

TV'de 7'nin John Wayne'in Köroğlu hayranlığıyla ilgili yazası...Bizlerin ve daha sonraki kuşakların beyazperdede izleme şansı bulamadığı, ekranlar yoluyla tanıdığı bu "kovboylar piri"nin yaşamında, Türk folklorunun ünlü karakterlerinden olan Köroğlu'nun önemli bir yeri vardı.

John Wayne, basınımızın geçmişteki ustalarından Hikmet Ferudun Es ile yaptığı bir söyleşide, dünya folkloruna, özellikle at ve atçılık ile ilgili efsanelere büyük ilgi duyduğunu belirtir ve "Benim Türkiye'de çok önemli dostum var. Hatta üstadım. Dünyanın en büyük süvarisi" der. Hikmet Ferudun, şaşkınlıkla dinlerken devam eder:

"O, benim bugün filmlerde yaptığımı, yüzlerce yıl önce gerçekten yaşayan biri. Dağların atlı bekçisi; Köroğlu. Bugünkü kovboy hikayelerinin hemen hepsi, bir 'Bolu Beyi ile Köroğlu' öyküsüdür.  Utah'taki Salt Lake City Üniversitesi'nde Köroğlu üzerine büyük incelemeler yapıldığını, hatta bir kitabın ders olarak okutulduğunu biliyor musunuz? Bu kitabı Profesör Joseph S. Jacobson yazmış. Benim bu konuya merakımı bildikleri için bir tane de bana gönderdiler. Ayrıca Köroğlu ile ilgili bir başka kitabı da bizzat satınaldım".

John Wayne, Hikmet Ferudun Es'e Joseph S. Jacobson'un yazdığı Turkish Folk reader adlı kitabı hediye etti.Köroğlu'nun Kır Atı'nın, bir çok kovboy filmindeki "yıldız at" kavramıyla çakıştığını da vurgulayan Wayne, ertesi gün Joseph S. Jacobson'un yazdığı Köroğlu kitabının bir kopyasını Hikmet Ferudun Es'e gönderir.

(TV'de 7 - 21 Nisan 1975)