James Bond'un İstanbul anıları

Yayın Tarihi : 11 Mart 2012
16359
Tüm zamanların en başarılı James Bond filmi olarak gösterilen Rusya'dan Sevgilerle, 1963 yılında ülkemizde çekilmişti.


007 James Bond serisinin 50. yıl dönümüne rastlayan, 25. film olan Skyfall, Türkiye'de çekilecek. Daniel Craig, İstanbul, Adana ve Muğla'da macera peşinde koşacak.

Biliyorsunuz... James Bond serisinin ikinci filmi olan Rusya'dan Sevgilerle de 1963'te İstanbul'da çekildi. Başrolünde Sean Connery ve Daniela Bianchi'nin oynadığı film, dünyanın önde gelen birçok sinema eleştirmenince tüm zamanların en iyi Bond filmi olarak tanımlandı. Bond'lardan Sean Connery, Timothy Dalton ve Daniel Craig ile yapımcılar Michael G. Wilson ile Barbara Broccoli de, Rusya'dan Sevgilerle'yi en çok beğendikleri Bond filmi olarak gösterdi.

Sultanahmet, Sirkeci, Şişli ve Topkapı'daki mekanlarda çekilen film, ticari olarak da büyük başarıya imza atmış, bugünün parasıyla 600 milyon dolar civarında gişe hasılatı yapmıştı.

Film ekibi, İngiliz Gizli Servisi'nin İstanbul'daki yöneticisi Ali Kerim Bey rolünü oynayan Pedro Armandariz'in kanser tedavisi nedeniyle İstanbul'dan planlanandan erken ayrılmış, geriye güzel bir kaç anı kalmıştı. İşte bu anılardan birkaçı...

Filmin yönetmeni Terence Young, İstanbul'un camilerine hayran kalmıştı. Özellikle Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye ve Dolmabahçe camilerini arka planda kullanmaya karar vermişti. Young, ilk günler, sessizliği sağlayıp çekime başladıkları sırada başlayan ezan sesi üzerine çalışmayı durdurmak zorunda kalıyordu. Ancak sonradan ezan sesinin filme ayrı ve özgün bir hava katacağını düşünerek, çekim için özellikle ezan sesini beklemeye başlamıştı (üstteki fotoğrafta Sean Connery, Dolmabahçe'de...)

Sete sürekli geç kalmasıyla ünlü Sean Connery, ertesi sabah çekilecek bir dövüş sahnesine gecikmemek için, bu kez geceden hazırlık yapmıştı. Bu sahnede giyeceği elbiseyi özel olarak buruşturmuş, çamurlamış ve dolabına asmış, sonra da yemeğe gitmişti. Sabah uyandığında elbisesini tertemiz ve ütülü bulduğunda çok şaşırmıştı. Meğerse, Connery yemekteyken, her şeyin yerli yerinde olup olmadığını kontrole gelen bir görevli, bu elbiseyi temizletip yerine asmıştı. Tabii ki ünlü aktör sete yine geç kalmaktan kurtulamamıştı.

Sirkeci İstasyonu'nda çekilen bir sahne için eski tarihli gazete ve dergiler alınarak, istasyonun girişinde bir gazete standına konmuştu. Öğle yemeğinden sonra istasyona dönen ekip, gazetelerin üzerindeki paraları görünce şaşırmıştı. Olayın aslı şuydu: Kendileri yemekteyken, standı gerçek sanan yolcular, banliyö treninde okumak için bu gazetelerden almış ve parasını da bırakıp gitmişlerdi. Eski tarihli gazeteleri okuyan yolcuların ne yaptıkları bilinmez ama filmin basınla ilişkiler sorumlusu Tom Carlile, o gece, bu paralarla kendisine bir şarap ziyafeti çekmişti (üstteki fotoğrafta, Daniela Bianchi, Şişli'deki bir sahnenin çekiminde...)