İstanbul'un unutulmayan büyük kışları

Yayın Tarihi : 21 Aralık 2012
22267
İstanbul, tarihi boyunca birçok büyük kış geçirdi, Boğaz'ın 20 gün buzlarla örtülü kaldığı günler yaşandı.

 

İstanbul'un şimdiye kadar geçirdiği büyük kışlar tarihçiler tarafından kaydedilmiştir. Bu kayıtlardan şehrin çeşitli zamanlarda yaşadığı en soğuk dönemleri öğrenmiş bulunuyoruz. Miladın 401. senesinde İstanbul'da büyük ve devamlı bir kış olmuştu. Boğaziçi tam yirmi gün buzlarla örtülü kaldı.

608'in Aralık ayında İstanbul, tarihinde ender rastlanan büyük kışlardan birine maruz kaldı. Boğaziçi tamamen dondu, balıklar karaya vurdu. Şehirde çok sayıda insan öldü, hayvan telef oldu. Bu nedenle 609 yılı içinde kıtlık baş gösterdi.

647 yılı Mart'ında birdenbire çıkan bir rüzgarla büyük ağaçlar birbiri ardına devrildi. Birçok gemi battı.

763 yılı Ekim'inde İstanbul tekrar sayılı kışlarından birini yaşadı. Dayanılmaz soğuklar nedeniyle ölen insanlar oldu. Boğaziçi, 30 metre derinliğine kadar donmuştu, insanlar, yük hayvanları, arabalar Anadolu sahilinden Rumeli sahiline ve Galata'dan Üsküdara geçtiler. Sarayburnu'ndaki buzlar o bölgedeki surlardan yüksek olduğundan surların bazı bölümleri hasar gördü.

20 Ekim 887'deki güneş tutulması altı saat sürdü, etrafı gece gibi gayet koyu bir karanlık kapladı. O esnada simşeklerle birlikte şiddetli yağmur yağdı ve yedi kişi yıldırım çarpması sonucu öldü.

25 Ocak 928 tarihinde şiddetli bir kış daha oldu. Dört ay buzlar erimedi. Boğaziçi dondu ve kıtlık yaşandı.

1010 senesi Ocak ayı çok soğuk geçti. Soğuğun şiddetinden balıklar ve kuşlar dondu. 

1232'nin Aralık ayında buzların fazlalığından Boğaziçi'nde deniz trafiği durmuştu.

1621 yılı Aralık ayında İstanbul'da tekrar büyük bir kış oldu. Boğaziçi buzlarla örtüldü ve Haliç dondu. Bu olay İkinci Osman'ın tahtta bulunduğu zamana rastlıyordu. Dönemin müneccimleri bunu bir uğursuzluk olarak nitelendirip, kötü bir olayın işareti olduğunu söylediler. İstanbul halkı deniz üstünden yürüdü.

1657 senesinde İstanbul'da yine şiddetli bir kış hüküm sürdü. Haliç dondu. Defterdar İskelesi ile Sütlüce arasında halk denizi yürüyerek geçti. O kış Edirne de görülmemiş yükseklikte kar yığınları altında kalmıştı.

İstanbul halkı Boğaziçi'nin buzlarla kaplandığı zamanları tekrar gördü. Tuna'dan kopan buzlar 1928 kışında ve son olarak da 1954 Şubat'ında Boğaziçi'ni tamamen kaplamıştı. 25 Şubat 1954'te birçok kişi buzlar üzerinde dolaşmış, vapurlar Boğaziçi seferlerini yapamamıştı. Boğaz'ın Anadolukavağı ile Rumelikavağı arasındaki ağzı da tamamen kapanmıştı.

(Asırlar Boyunca İstanbul)