İstanbul Boğazı'nın donduğu gün

Yayın Tarihi : 02 Şubat 2012
56615
1954'te Tuna Nehri'nden gelen buz parçalarıyla kaplanan Boğaz'da, insanlar yürüyerek karşıdan karşıya geçti.

 

 

Bazı vatandaşlar, İstanbul Boğazı'ndaki buz parçalarının üzerinde poz verdi.İstanbul, 1954 yılında tarihi kışlarından birini yaşamıştı. 

25 Şubat sabahı İstanbul Boğazı'na bakan kent sakinleri, gözlerine inanamamıştı. Boğazda devasa buz parçaları yüzmekteydi. Boğazın bazı bölümleri ise tamamen buzlarla kaplanmıştı. Çok sayıda insan bu tarihi fırsatı kaçırmayıp, İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geçiyor, bazıları ise buz parçaları üzerinde Türk bayraklarıyla pozlar veriyordu.

Bazı vatandaşlar da Boğaz'daki buz adacıkları üzerine Türk bayrağı dikti.Günümüzden 58 yıl önce yaşanan bu ilginç olayın kaynağı, Tuna Nehri'ne uzanıyordu. Romanya'dan Karadeniz'e dökülen Avrupa'nın en uzun nehri, o kış donmuş ve üzerinde ulaşım yapılamaz hale gelmişti. Patlayıcılarla parçalanan buz parçaları Karadeniz boyunca sürüklenerek İstanbul Boğazı'na gelmişti. Boğazda sıkışarak birleşen bu parçalar, Avrupa ile Asya kıtasını birleştirmişti.

Boğazı kapatan buzun patlatılması gündeme gelmiş, ancak buna gerek kalmadan, parçalar kısa bir süre içinde eriyip gitmişti.