İsmet Sıral Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor

Yayın Tarihi : 12 Ekim 2013
8647
İsmet Sıral'ın yanı sıra kontrbas Günnur Peri, piyanist Ayhan Yünkuş, baterist Turhan Eteke ve şantör Hayati Kafe'den oluşan İsmet sıral Orkestrası, 1 Haziran'dan itibaren Avrupa'daki tüm Hilton Otelleri'nde çalacak.

Hafif batı müziğinin ünlü tenor saksı İsmet Sıral halen çalışmakta olduğu orkestrayı bundan 6-7 ay evvel kurmuş.

Günnur Peri (kontrbas), Ayhan Yünkuş (piyano), Turhan Eteke (bateri) ve Hayati Kafe (şantör), İsmet Sıral'ın orkestra arkadaşları. Halen Hilton Roof'ta çalışan Sıral Orkestrası yaptığı bir anlaşma gereğince 1 Haziran'da bir Avrupa turnesine çıkacak... 

Orkestra bu turnede Avrupa'daki bütün Hilton otellerinde çalacak. Turneye Ayten Alpman'ın da katılacağı söyleniyor.

İsmet Sıral ve eşi Oya Naymanİsmet Sıral koyu Galatasaraylı... En sevdiği spor yüzme... "Ama ' diyor, "Yüzmeyi çok sevdiğim halde bir türlü beceremem?" Alaturka musikiden hoşlanmıyor. "Bir de..." diyor, "Tuhafınıza gidecek ama, yılbaşı gecelerini hiç sevmem... Çünkü o gece, koca bir yılın en çok çalıştığım gecesidir." En sevdiği şarkı "Mood Indigo", renk: açık mavi. Eşi Oya Nayman'la 1962'nin 18 Ocak Perşembe günü evlenmiş. Bunun için de en sevdiği gün perşembe.

(Sağdaki fotoğraf: İsmet Sıral, eşi Oya Nayman ile...)

İsmet Sıral'ın enteresan bulduğu bir anısı da şöyle:

- "Radyoda ilk defa çalacaktım. Saksafona hızla bir nefes verdim ve parmaklarımı perdeler üzerinde dolaştırdım. Fakat kulağıma acayip bir ses geldi. Yanlış başlamıştım. Orkestra arkadaşlarım susuyordu... Ben de bir defa başlamış bulunmuştum. Parçanın sonuna doğru diğer enstrümanlar eşlik etti... Utancımdan kıpkırmızı oldum. Seansın sonunda herkes beni tebrik etti. Meğer mükemmel bir solo yapmışım. Sevindim tabii. Hayatta bu kadar kısa arayla hem üzülüp, hem sevindiğimi hatırlamıyorum."

(3 Şubat 1962)