İdam edilen şampiyon

Yayın Tarihi : 22 Eylül 2010
16918
Binicilik Milli Takımımız'ın en gözde sporcularından Fethi Gürcan'ın darağcında biten öyküsü...

 

Fethi Gürcan, ikinci kez darbe teşebbüsüne adı karışınca, bu kez affedilmedi.Zaman gezintisinde, bazen bir zafer sevincine tanık olursunuz, bazen dramatik bir sona. Gözünüzü kırptığınız anda sevinçler üzüntülere; zaferler hüsranlara çoktan karışıp gitmiştir. Tabii tersine de...

Fethi Gürcan, bugünkü dramatik öykümüzün baş kahramanı. Bir asker. Şampiyon bir asker. At üzerinde usta. Milli Binicilik Takımımız'ın en gözde sporcularından. Yurt içinde ve dışında bayrağımızı bir çok kez göndere çektirmiş başarılı bir subay.

Ancak yaşam, bu şampiyon sporcuya bir rol de 22 Şubat 1962'de Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir önderliğindeki darbe girişiminde verir. Hareket başarısız olur, olaya karışanlar affedilir.

Fethi Gürcan, ailesiyle birlikte...21 Mayıs 1963, Gürcan'ın takvimindeki ikinci yanlış çentiktir. Bir kez daha darbe girişiminde bulunurlar. Bu kez af yoktur. Sanıklar yargılanır ve sadece ikisi için kalem kırılır. Talat Aydemir'le birlikte Fethi Gürcan'ın tarihi de idam sehpasında noktalanacaktır.

Eşi Esma Gürcan, 3 Şubat 1964'te Meclis'te dağıttığı af dileğini içeren mektubunda, Gürcan'ın Milli Takım'daki başarılırına yer verip, 4 çocuğuna bağışlanmasını ister. Ancak çabalar sonuç getirmez. Tüm ilgili kurumlardan sonra Cumhurbaşkanı'nın da onaylamasıyla idam kesinleşir.

Fethi Gürcan, 27 Haziran 1964'te Ankara Merkez Cezaevi'nin bahçesinde sabaha karşı asılır. Türkiye'de darağacı ve yağlı ilmek, ilk ve son kez bir şampiyonu ağırlamıştır, uğurlamıştır...

(Derleme: Turknostalji.com)