Huysuz Virjin'de marifet çok!

Yayın Tarihi : 28 Eylül 2016
8242
Müzikal Kahkaha isimli oyunda Huysuz Virjin adıyla seyircileri dakikalarca güldüren Seyfi Dursunoğlu'nun uğraşıları saymakla bitmiyor...

 

Geçtiğimiz günlerde gösterilmeye başlanan «Müzikal Kahkaha» isimli oyunda rolünü başarıyla oynayan sanatçılardan biri de hiç şüphe yok ki Huysuz Virjin adıyla tanınan Seyfi Oursunoğlu.

Orhan Boran'ın yazdığı, yapımını Uluslararası Sanat Gösterileri'nin, yönetmenliğini ise Metin Serezli'nin üstlendiği bu oyunda çeşitli tiplerle sahneye çıkan Huysuz Virjin seyirciyi dakikalarca güldürüyor. Ama Türkiye'de kantoyu "zenne" olarak yapan birkaç kişiden en ünlüsü olan sanatçının marifetleri, bu kadarla bitmiyor.

Huysuz Virjin adıyla ünlü olan Seyfi Dursunoğlu, sahne kıyafetleriyle...Seyfi Dursunoğlu evde goblen duvar tabloları işliyor, sahne elbiselerini kendisi hazırlıyor, ayrıca eskimiş giyim eşyalarını bozup bunlardan yenilerini ortaya çıkarıyor.

Bu arada Seyfi Dursunoğlu'nun sahne elbiselerinin provalarını yapan komşuları bu konuda bakın neler söylüyorlar:

- «Her gün çeşitli nedenlerle Seyfi Bey'in evine geliriz. Bazen ördüğümüz bir kazak, bazen dikeceğimiz bir elbiseyle ilgili bilgi alırız. Bazen de yemek tarifleri öğrenmek için geliriz.»

Seyfi Dursunoğlu kendi tekstlerini de kendisi yazıyor ve bunun nedenini şöyle açıklıyor:

- «Ben zenne olarak orta oyununa çıkan bir sanatçıyım. Esprilerimin çok güncel olmasını isterim. Benim oyunuma göre metin yazan kimse yok.»

Sahneye çıkmadan önce memur olarak çalışan Seyfi Dursunoğlu, marifetleri kadar «Huysuz Virjin» ismiyle de dikkati çekiyor. İsmini nasıl bulduğunu ise şöyle anlatıyor:

- «Yıllar önce Minyon Virjin adında kantocu bir kadın vardı. Ondan Virjin'i aldım. Sahneye ilk çıktığım zaman yönetmenlik de yapıyordum. Bu işi büyük bir titizlikle yürüttüğüm için arkadaşlar bana 'Huysuz Virjin' adını taktılar. O gündür bu gündür de ismim böyle gidiyor.»

(Yazı: Ses Dergisi - 18 Nisan 1981)