Hulusi Kentmen kadın kılığında basıldı!

Yayın Tarihi : 29 Mayıs 2013
38970
Yeşilçam'ın babacan aktörü Hulusi Kentmen, bikinili kızların arasında yakalanınca, linç edilmekten zor kurtuldu.

 

Saçları eşarpla bağlı, siyah bale çoraplı genç bale öğretmeni, önünde tek sıra halinde dizilmiş bikinili kızlara dönerek:

Genç kızlar, aralarına kadın kılığında sızan Hulusi Kentmen'in erkek olduğunu anlayınca, fena hırpaladı.- «Çocuklar bu günlük dersimiz bu kadar» dedi, «Yarın sabah tekrar devam edeceğiz.»

Bir süre sonra salon seslerle ve koşuşmalarla doldu. Kızlar tepeden tırnağa, bikinilerinin üzerindeki renkli, ince tüllere sarınmışlardı. 18 genç kız, salonun orta yerinde büyük bir halka meydana getirmişlerdi. Yeni bir oyuna başlayacakları sırada kızlardan biri yanı başındaki iri kıyım, etleri kat kat olan arkadaşına biraz daha yanaştı. Ve elini uzatıp, onun yüzündeki tülü hızla çekti. Önce bir şaşkınlık, sonra birbiri ardından çığlıklar...

- «İmdat!..»

- «Aman Allahım erkek bu!..»

- «Yetişin öğretmenim, aramızda erkek var.»

- «Linç edelim!..»

Hulusi Kentmen, bikinili kızları içtimaya çekti.Gerçekten de yüzü açılan kişi, kadın kıyafetine girmiş bir erkekti. Şişmanlıktan etleri bıngıl bıngıl sarkan, pırasa bıyıklı adam Hulusi Kentmen'den başkası değildi. Bu karışıklık arasında kadın kıyafetinde ikinci bir erkek daha ortaya çıktı. Hulusi Kentmen'in karşısında askeri bir selamla hazırol vaziyetine geçti ve ağlamaklı bir sesle:

- «Afedersiniz Amiralim, sizin burada olduğunuzu bilmiyordum... Yoksa yüzünüzü açmazdım» dedi.

Kız talebeler arasındaki bu ikinci erkek de Sami Hazinses'ti.

Birden büyük bir hücum başladı. Kızlar, ortalarına aldıkları Sami Hazinses'le Hulusi Kentmen'i taşların üzerine yatırıp yumrukluyorlardı. Genç kızların çığlıklarına, başka sesler karıştı:

- «Devam edin çocuklar, çok güzel.»

Sami Hazinses ile Hulusi Kentmen, çekim arasında barda kadeh tokuştururken...- «Hulusi bey, siz ellerinden kurtulmaya çalışın.»

- «Evet, tamamdır. Stop!»

Ayağa kalkan Hulusi Kentmen, kameranın arkasındaki rejisör Abdurrahman Palay'a doğru söylenerek yürüyordu:

- «Yahu insaf be! Şakayla karışık, neredeyse parçalayacaklardı bizi.»

Rejisör gülmemek için kendini zor tutuyordu. Bize dönerek, «Adalardan Bir Yar Gelir» adlı filmin, çekilen sahnesi için izahat verdi:

Sami Hazinses ile Mine Sun twist yaparken, Hulusi Kentmen ikiliyi kahkahalarla izliyor.- «Bu filmde Hulusi Kentmen zengin bir gemi kaptanı, Tanju Gürsu, Sami Hazinses ve Öztürk Serengil de bahriye erleri... Hülya Koçyiğit ise bale öğretmeni... Bu üç er, acemi ve aptal olduklarından kaptan Hulusi Kentmen'i 'Amiral' sanıyorlar. İzine çıkan erlerden Sami Hazinses, pansiyonda kalan bale talebelerinin aralarında olmak için kadın kıyafetine giriyor. Ve burada, az önce de gördüğünüz gibi tesadüfen, Amiral sandığı kaptanla karşılaşıyor. Filmin gerisi, heyecan ve türlü komik olay arasında gelişip, seyirciyi gülmekten kıran bir sonuca ulaşmaktadır.»

(Ses Dergisi - 23 Ocak 1965)