Hulki Cevizoğlu, TRT'de kimden, niçin dayak yedi?

Yayın Tarihi : 14 Şubat 2012
40636
Hulki Cevizoğlu, 1980'de genç bir öğrenci olarak katıldığı yarışma programında, haksızlığa uğrayıp itiraz edince, yapımcıdan okkalı bir tokat yedi.

 

1980'in Şubat ayındayız... Öfkeli bir genç, adliyenin kapısında. Bir TRT Televizyonu görevlisine dava açmak üzere... Üzerinde parkası, saçı sakalı birbirine karışmış. Gözlerinden objektife kızgınlık ve kararlılık yansıyor.

Hulki Cevizoğlu, olaydan sonra adliyeye giderek Nazmi Kal'dan davacı oldu...Olay şu:

Dönemin tek kanalı olan TRT Televizyonu'nda Yarışma 80 diye bir program yayınlanmaktadır. Her hafta bir ülke ele alınıp, o ülkeyle ilgili sorular sorulmaktadır. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü son sınıf öğrencisi bu genç de Federal Almanya ile ilgili programa başvurmuş ve üç gün önce kendisine davet mektubu gelmiştir.

Ancak bu süre içinde yarışmanın yapımcılığı Nazmi Kal'dan alınmış ve başka bir ekibe verilmiştir.

Bu durumdan haberdar edilmeyen genç öğrenci, birkaç arkadaşıyla birlikte çekim için stüdyoya gelir. Burada karşılaştığı Nazmi Kal kendisine "Yarışma benden alındı. Benim seçtiğim yarışmacılar programa katılamayacaklar" der. Şaşıran öğrenci durumunu anlatmak için, o sırada reji odasında bulunan TV Daire Başkanı Erdinç Sağlam'ın yanına çıkar. Ancak Sağlam, çok sert bir tepki göstererek kendisini odadan kovar. Çaresiz aşağıya inen öğrenci, çekimleri izlerken, kendisiyle aynı anda başvuran iki yarışmacının programa katıldığını görünce daha da şaşırır.

Çekim sonrasında yeniden Nazmi Kal'ın yanına gider. Ancak Kal, öğrencinin Daire Başkanı'nın yanına gitmesine çok sinirlenmiştir. Genç öğrenciye herkesin içinde ağır hakaretlerde bulunur ve okkalı bir tokat atar.

Ancak öğrenci "çetin ceviz"dir. Olayın peşini bırakmaz ve avukatıyla birlikte adliyeye giderek Nazmi Kal aleyhinde dava açar..

(TVde 7 Gün Dergisi - 11 Şubat 1980)

Nazmi Kal, Hulki Cevizoğlu'na attığı tokat nedeniyle 3 ay hapis ve 4.500 lira para cezası aldı. Hapis cezası günlüğü 100 liradan para cezasına çevrildi.10 Şubat 1980'de açılan dava, 11 Kasım 1980'de sonuçlanır. Yapımcı Nazmi Kal, 3 ay hapis cezası ve 4.500 lira ağır para cezasına çarptırılır. Hapis cezası günlüğü 100 liradan para cezasına çevrilir.

******

Bu yazıdaki genç Siyasal Bilimler öğrencisi, sonrasında televizyonda çok başarılı programlara imza atan Hulki Cevizoğlu'ndan başkası değil.

Cevizoğlu, 1994 Eylül ayında başladığı "Ceviz Kabuğu" programını aralıksız olarak 16 yıl boyunca sürdürdü.