Hepimiz seni gerçek bir kadın sanmıştık Emel Aydan

Yayın Tarihi : 17 Mart 2012
198944
Birçok oyuncu Emel Aydan ile rol icabı sevişti, yüzbinlerce erkek onun hayaliyle yanıp tutuştu. Hiçbiri onun bir transseksüel olduğunu bilmedi.

 

1970'lerin ortalarında birçok erotik komedide başrol oynayan Emel Aydan'ı bilirsiniz...

Emel Aydan'ın önceki ve sonraki hali...Bugünün birçok orta yaşlı erkeğinin ilk cinsel fantezilerinde yeri olan bu çekici kadın, aslında "doğuştan" bir kadın değildi. İşin ilginç tarafı birlikte rol aldığı oyuncuların büyük çoğunluğu ile izleyiciler de bu durumu bilmiyordu.

Gerçek adı Erdoğan Kaşif olan Emel Aydan 20'li yaşlarında Avrupa'da kadınlık ameliyatı geçirerek cinsiyet değiştirmişti. Bir dizi estetik ameliyattan sonra da gerçek bir kadından hiç farkı kalmamıştı. İtalya ve İsviçre'de, "Rita Santiao" adıyla striptizcilik yapmıştı.

Transseksüel Emel Aydan, Türkiye'ye döndükten ise ilk olarak 1975'te Yücel Uçanoğlu'nun yönettiği ve Mete İnselel ile Gönül Hancı'nın başrolünü üstlendiği "Kutu" filminde oynamıştı. 1979 yılına kadar 30'un üzerinde erotik macera ve komedi filmlerinde rol almıştı.

Emel Aydan'ın oyuncu babası Hüseyin Kaşif.Nebil Özgentürk'ün hazırladığı "Türkiye'nin Hatıra Defteri"nde, Gazanfer Özcan'ın Emel Aydan ile ilginç bir anısı yer alır. 1975 yılında "Ah Nerede Vah Nerede" filminin çekimi sırasında, başroldeki Adnan Şenses, güzelliğinden etkilendiği Emel Aydan'a kur yaparken, filmin bir başka oyuncusu Gazanfer Özcan'ın gözü Emel'i bir yerden ısırmaktadır.

Gazanfer Özcan, uzun süre düşünüp taşındıktan sonra Emel Aydan'ın kim olduğunu keşfeder. Bu cazibeli kadın, Gazanfer Özcan'la bir dönem çok sayıda tiyatro oyununda görev yapan Hüseyin Kaşif'in oğlu Erdoğan'dır. Erdoğan'ın kadın ameliyatı olup isim değiştirdiğinden kimsenin haberi yoktur. Gazenfer Özcan çekimler sırasında bir ara Emel Aydan'ın yanına yaklaşır ve "Beni tanıdın mı Erdoğan?" diye sorar. Transseksüel oyuncu "Evet" anlamında başını sallamakla yetinir. Gazanfer Özcan bu durum karşısında günlerce kendisine gelemez.

Emel Aydan şarkıcı olarak longplay çıkardığı dönemde.Emel Aydan, bir dönem babası oyuncu-yönetmen Hüseyin Kaşif (1993'te vefat etti) ve üvey annesi ünlü striptizci Nur Ay ile birlikte çeşitli erotik gösteriler de yapmıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle erotik film dönemi bitince gece kulüplerinde çalışan Emel Aydan'ın "Türk Müziğinden Anılar" adında bir longplay'i de bulunmaktadır.

* * *

21 Aralık 1968 tarihli Ses Dergisi'nde küçük bir haber dikkatimizi çekti. Bu haberde, bir zamanlar sahneye yakışıklı bir erkek olarak çıkan "Erdoğan Ersoy"un askerlik öyküsü anlatılıyor. Haberde, sonradan "Emel Ersoy" adıyla kadın kıyafetiyle sahneye çıkan Ersoy'un, nüfus kayıtlarında halen "Erdoğan" olarak geçmesi nedeniyle askere çağrıldığı yazılıyor. Haberin devamı şöyle:

Erdoğan Ersoy'un Emel Aydan olabileceğine dair güçlü göstergeler var.Halen nüfusta "Erkek" olarak kayıtlı bulunan Emel Ersoy, askerlik çağının gelmesi ile askere alınmak istenmiş. Askerlik şubesine kadın kıyafetinde gidip subaylara; "Buyrun beni çağırmışsınız. Ben Erdoğan Ersoy'um. Askerlik görevimi yapmak istiyorum" dediği zaman subaylar ilk önce bunu bir şaka zannetmişler. Fakat sonunda onu İzmir Askeri Hastanesi'ne göndermişler. Tam teşekküllü hastanede muayene edilen Erdoğan Ersoy'u ilgililer "vücudunun kadınlığa karşı müsait olduğu gerekçesiyle" ve şimdilik askere almaktan vazgeçmişler.

Bu haberde adı geçen Erdoğan Ersoy'un, sonrasının Emel Aydan'ı olabileceği konusunda güçlü göstergeler var. Gerçek adı olan Erdoğan Kaşif'i, travesti olarak sahneye çıktığı için önce Erdoğan Ersoy'a, sonra da kadınlığı vurgulamak için Emel Ersoy'a dönüştürmüş olabilir. Kadınlık ameliyatı sonrasında Emel Aydan adını alarak tüm geçmişine sünger çekmiş olması da akla yakın görünüyor.

Ancak elimizde kesin bir bilgi yok ve bu konu bir akıl yürütmeden öteye geçmiyor.