Hazım Körmükçü'nün hazin 1 Nisan şakası

Yayın Tarihi : 01 Nisan 2017
6961
Türk tiyatrosu ve sinemasının en büyük komedyenlerinden olan Hazım Körmükçü öldüğünde kimse inanmamış, bunun tatsız bir "1 Nisan" şakası olduğunu sanmıştı.

 

Hazım Körmükçü, Türk tiyatrosunun en önemli komedyenlerinden, emeklemekte olan Türk sinemasının ilk büyük yıldızlarındandı.Hazım Körmükçü'nün ölümü de kendisi gibi esprili oldu. 1944'te bir «1 Nisan» günü hayata gözlerini yumduğu zaman, tiyatrodaki arkadaşları «Hazım bize yine bir şaka yaptı» dedi... 

Gerçekten de Hazım Körmükçü son günlerde çok hastaydı, «Bir Kavuk Devrildi» piyesini hasta hasta oynuyor, seyircilerinden ayrılmak istemiyordu... Ama sonunda ateşi o derece yükseldi ki, doktorlar «İmkanı yok bu durumda sahneye çıkamaz» dedi.

Hazım Körmükçü küçükken karagöz oynatır, bir gün sahneye çıkacağı aklının ucundan bile Türk tiyatrosunun üç önemli ismi bir arada. Soldan itibaren, Vasfi Rıza Zobu. Mehmet Karaca ve Hazım Körmükçü.geçmezdi... İlk defa, Beyoğlu'nda Ekler sinemasında temsiller veren Benliyan Efendi'nin operetine girdi.

Hayati Bey adında bir zatın delaleti ve İsmail Galip Arcan'ın yardımıyla 1917'de Darülbedayi'ye alındığı zaman dünyalar onun olmuştu. İlk rolü «Kayseri Gülleri»ndeydi. O sene «Hissei Şayia» ve «Fare» piyesinde de oynadı, fakat ufak rollerde sanat cevherini gösterme fırsatını bulamadı.

Hazım Körmükçü'nün ilk önemli rolü «Uçurum» piyesindeydi. Bu rolde o derece beğenildi ki «Kayseri Gülleri» piyesinin başrolü olan "Hacı Yanko"yu elde etmeye muvaffak oldu. Hazım Körmükçü (sağdaki), 'Hülleci'de Reşit Gürzap ile...Artık sanat ufukları Hazım Körmükçü'ye açılmıştı.

Birbiri peşi sıra «Bora», «Renkli Fener», «Bir Kavuk Devrildi», «Aynaroz Kadısı», «Dadı», «Yanlışlıklar Komedyası», «Volpon», «İstanbul Efendisi» oyunlarında; «Lüks Hayat», «Üç Saat», «Deli Dolu» ve «Yalova Türküsü» operetlerinde; «Hile ve Sevgi», «Doktor Konk»» dramlarında; «Karım Beni Aldatırsa», «Söz Bir Allah Bir», «Kaçakçılar», «İstanbul Sokaklarında» ve «Tosun Paşa» filmlerinde oynadı... Ve bir «1 Nisan günü», bu fani dünyaya gözlerini kapadı.

Hazım Körmükçü, Türk sahnesinin yeri doldurulamayan değerlerinden biridir.

(Ses Dergisi - 1 Nisan 1967)