Hadi Hün - Perde, bir dev için daha kapandı

Yayın Tarihi : 17 Aralık 2016
5603
Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden, 1930, 40 ve 50'li yılların sinema yıldızlarından Hadi Hün, beyin kanaması sonucu geçirdiği felç sonrasında hayata veda etti.

 

Hadi Hün, sahnenin en kıdemli sanatçılarındandı.1969'un Aralık ayı İstanbul Şehir Tiyatroları'na yaramadı... Önce Necla Sertel, sonra da saçlarını bu sahnede ağartmış bir başka büyük sanatçı Hadi Hün'ü kaybettik.

Bundan bir ay kadar önce Üsküdar Tiyatrosu'nda "Kurnaz Avukat" adlı çocuk oyununu sahneye koyarken, provalarda bir beyin kanaması geçiren Hadi Hün hemen Numune Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Onun iki yıl kadar önce bir kalp krizi geçirdiğini bilen yakınları, olayı duyunca hemen hastaneye koşmuşltu, ama bu sefer ünlü aktöre konulan teşhis kalp krizi değil, beyin kanaması dolayısıyla kısmi felçti. Bayramı hastanede geçiren hadi Hün, bayram ertesi, takvimlerin 17 Aralık 1969 Çarşamba gününü gösterdiği günün gecesinde, saat 00:1 sıralarında hayata gözlerini yumdu...

Hadi Hün, gerçekten yeri kolay koiay doldurulamayacak, Türk tiyatrosuna yıllarını vermiş bir sanatçıdır. Ömrünü bu yolda tüketmiştir. 1907 yıiında İstanbul'da doğmuş, 1932 yılında Şehir Tiyatroları'na katılmıştı. Çok sayıda sinema filminde de oynamıştı.

Hadi Hün vefatından hemen önce hastanede...Hadi Hün'ün cenazesi, 18 Aralık Perşembe günü saat 10.30'da Şehir Tiyatroları'na getirildi, sahnede hazırlanmış, üzeri siyah bezle kaplı katafalka kondu. Arkadaşları, kendisini sevenler sırayla sahneye çıktı, tabutunun önünde saygı duruşunda bulundu.

Sonra Hadi Hün'ün cenazesi Şişli Camii'ne getirildi, oradan da ebedi istirahatgahına tevdi edildi. Ve yılların sanatçısı Hadi Hün, geride gözleri yaşlı bir eş ile dç evlat bırakarak, "kubbede kalan hoş bir seda misali bu fani dünyadan göçtü gitti.

Şehir Tiyatrosu'nun dev sanatçılarından bir Hadi Hün vardı. Hadi Hün artık yok!

Hadi Hün, 1948 yılında çekilen 'Çıldıran Kadın' filminde Nezihe Becerikli ile...

(Ses Dergisi - 27 Aralık 1969)