Türk Nostalji
Gülbin Eray: Sinemadaki en nankör roller, vamp rolleri
Gülbin Eray: Sinemadaki en nankör roller, vamp rolleri
 
Nilüfer Aydan, 4 yıl sonra dansözlüğe dönüş yaptı
Nilüfer Aydan, 4 yıl sonra dansözlüğe dönüş yaptı
 
Yeni yıldız Fatma Belgen, sinemayı yeni sevmeye başladı
Yeni yıldız Fatma Belgen, sinemayı yeni sevmeye başladı
 
Sibel Egemen, evde kuzu, sahnede kurt!
Sibel Egemen, evde kuzu, sahnede kurt!
Kuzey, Güney'i bar kavgasında bıçaklayıp ağır yaraladı
Kuzey, Güney'i bar kavgasında bıçaklayıp ağır yaraladı
1972 yılında dönemin iki genç yıldızından Kuzey Vargın, Salih Güney'i ağır yaralayıp 36 yıl hapisle yargılandı.
22 Eylül 2010 Çarşamba 02:04
Facebook
Google
Twitter
YazdırBugün TV'de "Kuzey Güney" rüzgarı esiyor. Yıllar önce ise Kuzey ve Güney arasında gerçek ve çok farklı bir hikaye yaşanmıştı.


Kuzey Vargın ile Salih Güney, 1960 başlarında isimlerini duyurmaya başlayan iki genç yıldız adayıydı. Yolları ilk olarak 1965 yapımı bir Feyzi Tuna filmi olan Yasak Sokaklar'da kesişmişti. Salih Güney bu filmde ilk kez başrol oynamış, Kuzey Vargın ise sinemaya ilk kez bu filmle adım atmıştı. İkilinin bu filme dair ilginç bir anısı da vardır.

Filmin çekimlerine ara verildiği bir gün, iki genç oyuncu yemeğe giderken Salih Güney, Kuzey Vargın'a yarış teklif eder. Güney'de motosiklet, Vargın'da üstü açık bir spor otomobil vardır. Yarış sırasında kaza geçiren Salih Güney'in iki kolu kırılır, kafatası çatlar. Bu nedenle film ancak 6 ayda tamamlanabilir.

Ancak iki oyuncu arasında yaşanan ikinci olay ilkinden çok daha farklıdır. 16 Ekim1972'de, Kuzey Vargın ile Salih Güney, Ses Tiyatrosu'nun bulunduğu pasajdaki Papirus adlı gece kulübünde, arkadaşlarıyla ayrı masalarda eğlenmektedir.

Burhan Tekinliğ isimli gazeteci ile Salih Güney arasında gerginlik çıkar, Tekinliğ, Güney'i kavga için dışarı çağırır. Güney'in arkadaşı Ali Tipi de olaya karışır, bu üçlü kavga ederken, arkalarından gelen Kuzey Vargın gazeteci arkadaşını korumaya çalışır. Salih Güney, kendisine küfür ettiğini iddia ettiği Vargın'a kafa atar. Bunun üzerine bara geri dönen Vargın, bir bıçakla geri döner ve Salih Güney ile Ali Tipi'ye rastgele saplar. Ahmet Mekin, Kuzey Vargın'ı güçlükle tutar.

Sonuçta Güney boynundan ve göğsünden, Ali Tipi de sağ göğüs altından ağır yaralanır. İkisinde toplam 9 bıçak darbesi vardır.

Adam öldürmeye tam teşebbüsten tutuklu olarak yargılanan Kuzey Vargın hakkında 36 yıl hapis cezası istenmektedir. Sağmalcılar Cezaevi'nde yaklaşık 1,5 yıl yatan Kuzey Vargın, 15 Mart 1974'te kefaletle serbest bırakılır. 5 bin liralık kefaleti, Kuzey Vargın'ın o zamanki arkadaşı, sonrasındaki 10 yıllık eşi Feraye (Müzeyyen Senar'ın kızı) nakit olarak yatırır. Vargın, 15 Mayıs 1974'te ilan edilen genel af sayesinde tamamen özgürlüğe kavuşur.

Bu olay sonrası adeta hayata küsen Kuzey Vargın, cebinde 500 dolarla ABD'ne gider. Başlangıçta gökdelenlerin camını silen Vargın, yükseklik korkusu nedeniyle bu işi bırakıp bir bijuteri fabrikasında cilacılık yapar. Daha sonra bir benzin istasyonu açacak parayı bulur. 10 yıl kadar kaldığı bu ülkede, benzin istasyonlarının sayısını 4'e kadar da çıkarır.

Bir iş için Türkiye'ye döndüğünde tanıştığı Mücella Hanım'la 25 gün içinde evlenir ve Amerika macerasını bitirmiş olur. Sarıyer'de Kuzey'in Yeri adında bir balıkçı lokantası açan Vargın, zaman zaman da çeşitli filmlerde rol alır.

Salih Güney ise bıçaklanma olayından sonra yoluna devam eder. 1975'te TRT'nin ilk dizisi olan Aşk-ı Memnu'daki Behlül rolüyle hayran kitlelerini artırır ancak sonrasında devamını getiremez.

Bu arada 1974'te Kuzey Vargın'ın tahliye olacağı haberini alan Salih Güney, "Geçmiş olsun" dilekleri için Sağmalcılar Cezaevi'ne gider. Ancak 5 dakika gecikmeyle amacına ulaşamaz.

Öte yandan, Kuzey Vargın'ın ağabeyinin adının, "Güney" olduğunu da ekleyelim.

Kuzey Vargın Salih Güney'i niçin bıçakladığını anlatıyor. İzlemek için tıklayınız
Etiketler: Kuzey, Güney'i bar kavgasında bıçaklayıp ağır yaraladı, Salih Güney, Kuzey Vargın, Kuzey Güney, Yeşilçam, Aşk-ı Memnu, Yasak Sokaklar
Bu haber toplam 91123 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Kuzey Vargın'ın babası generaldi. İlk eşinden bir oğlu olduğunu biliyorum
özge - 2011-12-21 20:30:44
 Diğer Haberler
 Son Eklenen Yazılar


. FOTO GALERİLER

. Ünlülerin Evlilik Resimleri

. Ünlülerin Çocukluk Resimleri

. Ünlülerin Askerlik Resimleri

. Ünlülerin Sünnet Resimleri

. Film Afişleri

. Türkiye Güzelleri

. Genelkurmay Başkanları

Fotogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Turknostalji.com

Domain
Yazılım: Haber Sitesi Kur