Türk Nostalji
Gülbin Eray: Sinemadaki en nankör roller, vamp rolleri
Gülbin Eray: Sinemadaki en nankör roller, vamp rolleri
 
Nilüfer Aydan, 4 yıl sonra dansözlüğe dönüş yaptı
Nilüfer Aydan, 4 yıl sonra dansözlüğe dönüş yaptı
 
Yeni yıldız Fatma Belgen, sinemayı yeni sevmeye başladı
Yeni yıldız Fatma Belgen, sinemayı yeni sevmeye başladı
 
Sibel Egemen, evde kuzu, sahnede kurt!
Sibel Egemen, evde kuzu, sahnede kurt!
Adile Naşit'in başköşesindeki dram
Adile Naşit'in başköşesindeki dram
O, Hafize Anamız, Masalcı Teyzemiz'di. Bizi hep mutlu etti, her zaman güldürdü. Kendisinin yüreği yanarken bile... Yukarıda Adile Naşit'in evinde,14 yaşında kaybettiği oğlu Ahmet ile annesi Amelya Hanım ve babası Naşit Özcan'ın fotoğraflarının bulunduğu köşe...
20 Mart 2012 Salı 23:30
Facebook
Google
Twitter
YazdırAdile Naşit, bugünün milyonlarca "büyük çocuğu" için hala "Masalcı Teyze" ya da "Hafize Ana"dır.

Türk tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının bu küçük dev kadını, 24 yıl önce yaşama veda etti ama kalplerden hiçbir zaman silinmedi.

Biz onu belki de en çok göbeğini hoplata hoplata gülen, şefkatli anne olarak hatırlıyoruz. Ancak Adile Anne'nin gülerken aslında içinin nasıl yandığını, milyonlarca "Kuzucuk"a masallar anlatırken, kendi kuzucuğuna nasıl ağıt yaktığını, evinin başköşesinde nasıl bir dram sergilendiğini büyük çoğunluğumuz hiçbir zaman bilmedi. (Solda, Adile Naşit ile oğlu Ahmet'in ender fotoğraflarından biri...)

Adile Naşit, 1950'de kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1952 yılında çiftin bir çocukları dünyaya geldi. Bu sağ yanağında beni olan, güzel gözlü çocuğun adını Ahmet koydular.

Ahmet ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlandı. Kalbinin doğuştan delik olduğu ortaya çıktı. Uzun yıllar okula gidemedi. İlkokul bitirme sınavlarını dışarıdan verdi. Ortaokul bitirme sınavlarına hazırlandığı dönemde kalp ameliyatına girdi. 1966 yılının 16 Haziran günü yapılan operasyon çok başarılı geçti derken, Ahmet fenalaşarak komaya girdi. Bir daha da uyanamadı.

Adile Naşit o gün, Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu'yla İzmir'de turnedeydi. Bu haberi aldıktan sonra bağrına taş basıp sahneye çıktı. Salondaki izleyicileri kahkahayla güldürürken, kendisinin içi cayır cayır yanıyordu. Üstelik oğlunu kaybettiği gün, kendisinin doğum günüydü...

Adile Anne, bu dramı yıllarca evinin başköşesine astığı gencecik oğlu Ahmet'in resmiyle her gün yeniden yaşadı. Ancak tek çocuğunu alan Tanrı, yıllar sonra ona milyonlarca çocuğun sevgisini armağan etti. (Üstte Adile Naşit, her zaman yanında taşıdığı Ahmet'inin fotoğrafıyla...)

************

Adile Naşit, 1982'nin Temmuz ayında, hayatının en kötü ikinci haberini yine İzmir'de aldı. 32 yıllık hayat arkadaşı Ziya Keskiner'in ölüm haberi, "Sezen Aksu Aile Gazinosu" komedisinin birinci bölüm arasında geldi. Ancak kimse kendisine ikinci bölüm öncesinde bu haberi veremedi. Adile Naşit oyunun bitiminde aldığı haberle bir kez daha yıkıldı.

Kocası Ziya Keskiner, oğlu Ahmet gibi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. 1987'de Adile Naşit'i de yanlarına aldılar. Artık hiç ayrılmayacaklar... (Solda Adile Naşit, 32 yıllık eşi Ziya Keskiner ile...)

(Fotoğraflar her zamanki gibi, turknostalji.com farkıyla, internette ilk kez yayımlanıyor.)
Etiketler: Adile Naşit'in başköşesindeki dram, Adile Naşit, Ziya Keskiner, Adile Naşitin Oğlu Ahmet, Ahmet Keskiner, Hafize Ana, Masalcı Teyze
Bu haber toplam 130136 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
sevgili bülent kardeşim nerden anladın ırkçılık yüzünden isim değiştirdiklerini? çoğu türk oyuncu bile kendi adını değiştirmiştir bunu yapımcılar veya yönetmenler istemiştir git google amcaya sor bilmiyorsan öğrenirsin,adile naşit annemize gelince kendisi ermeni asıllıdır çok muhterem bir insandır dini ırkı ne olursa olsun nur içinde yatsın Allah günahlarını affetsin.
yunus tufan - 2015-08-20 06:04:11
Cocuklugumdan beri filmlerini izliyorum coook iyi oyuncuydu allah rahmet eylesin mekanin cennet olsun masalci teyze.
Ayten - 2015-07-23 10:49:17
Bu güzel insanları bağrına basan bu güzel toplumu ırkçı mırkçı diye kötülemeyin. Bu güzelliğe gölge düşürmeyin. Zaten sanatçılar müstear ad kullanır...
süleyman sarıca - 2014-02-27 11:50:30
Tüm Yorumlarları oku
 Diğer Haberler
 Son Eklenen Yazılar


. FOTO GALERİLER

. Ünlülerin Evlilik Resimleri

. Ünlülerin Çocukluk Resimleri

. Ünlülerin Askerlik Resimleri

. Ünlülerin Sünnet Resimleri

. Film Afişleri

. Türkiye Güzelleri

. Genelkurmay Başkanları

Fotogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Turknostalji.com

Domain
Yazılım: Haber Sitesi Kur