Beşiktaş'ın ilk kralı: Güven Önüt

Yayın Tarihi : 24 Şubat 2016
7525
Kara Kartal'ın Birinci Lig'de ilk Gol Kralı olan Güven Önüt, tam 27 yıl boyunca da Siya-Beyazlılar'ın tek kralı olarak kaldı.

Güven Önüt, yıldızının parladığı İzmirspor kadrosunda, oturanlardan sol baştaki...Beşiktaş'ın Türkiye Birinci Ligi'ndeki ilk "Kral"ı odur. 1963-964 sezonunda 30 maçta attığı 19 golle "Gol Krallığı" tahtına "ilk Beşiktaşlı" olarak oturmuştu. Güven Önüt bu titrini tam 27 sene elinde tuttu. 27 yıl süreyle Türkiye Birinci Ligi Gol Krallığı listesinde "tek Beşiktaşlı Kral" olarak yeraldı. 1989-1990 Türkiye Liginde Feyyaz Uçar, 34 maçta attığı 28 golle "kral" oldu da Güven yalnızlıktan kurtuldu.

Güven Önüt, 10 Şubat 1940 günü Aydın'da doğmuştu. Futbola orada başlamış, 1958 yılında girdiği Aydın Esnafspor'da yetişmişti. Bu takımda bir yıl oynadıktan sonra İzmirspor onu almıştı. Ancak bu yeni kulübü de onu bir yıldan fazla elinde tutamamıştı. 

Güven Önüt, Beşiktaş formasıyla, 2-0 kazandıkları bir Vefa maçında...1959-1960 sezonunda namağlup şampiyonluğa koşan Beşiktaş, deplasmanda İzmirspor'a 3-1 yenilirken, 3 gol de aynı futbolcudan geldi. Uzun boylu, her iki ayağını da mükemmel kullanan ve gol vuruşları harika olan genç, adeta Beşiktaş savunmasını tek başına dağıtmıştı. Ve bu maç Aydınlı gencin kaderini de değiştirdi. 1960 yılında Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, GüvenÖnüt'ü transfer etmek için kıyasıya bir rekabete girdi. Ancak Güven, arkadaşı Kaya Köstepen'in de isteğiyle Beşiktaş'ı tercih etti.

Güven, Besiktaş'ın Siyah-Beyaz forması altında yıldızlaştı. Fizik yapısı gibi zarif bir futbol stili vardı. Hızlı ve çabuk bir futbolcuydu. Rakiplerini kolaylıkla geçebilen, ayağına aldığı topu rakiplerinden iyi kaçıran, attığı güzel şutlarla kalecileri avlayan bir santrfor olmuştu. Kafa vuruşlanyla attığı goller de mükemmeldi. Nitekim bütün bu meziyetlerini ortaya dökerek 1963-1964 sezonunda attığı birbirinden güzel 19 golle "Gol Kralı" olmuştu. Milliyet gazetesinin o yıl ilk kez verdiği Altın Taç ödülünü de almıştı.

Güven Önüt, Gol Kralı olduğu sezon taraftarların omuzlarındaGüven Önüt, 1960-1969 yılları arasında Beşiktaş'ın Siyah-Beyaz forması altında 225 maç oynamış ve 94 gol atmıştı. Beşiktaş'tan sonra nafakasını Karadeniz'de aramaya çıkmıştı. Önce Trabzonspor'da, daha sonra Orduspor'da kısa aralıklarla top koşturmuştu. Sonra tekrar İstanbul'a dönmüştü. Futbol dünyamızda kendisini Beşiktaşlı Güven olarak tanıtmıştı. Bu nedenle Beşiktaş'ın Siyah-Beyaz forması altında jübilesini yapıp futbol hayatını öyle kapatmak istiyordu. Beşiktaş kulübü çatısı altında 10 yıla yakın bir süre kalan bu efendi futbolcusuna gereken ilgiyi göstermişti.

Güven Önüt, futbolu bıraktıktan yıllar sonra, bir Beşiktaş-Aydınspor maçıyla jübile yaptı.Güven Önüt, 21 Ağustos 1991'de yapılan Beşiktaş-Aydınspor maçıyla jübilesini yaptı.Futbolu gibi zarif bir insandı Güven Önüt. Efendiydi, saygılıydı, kibardı. Bulunduğu çevreye çabuk uyum sağlayan ve kendini sevdiren bir kişiliğe sahip olan Güven Önüt, futbolu bıraktıktan sonra Beşiktaş kulübünün kongre üyesi olarak kaldı. Uzun süre Bakırköy'de büfe işletti. 25 Şubat 2003'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti.