Göksel Kortay-Faye Dunaway dostluğunun hikayesi

Yayın Tarihi : 05 Mart 2012
42422
Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Göksel Kortay ile Oscar'lı ünlü yıldız Faye Dunaway, Boston'daki öğrenimleri sırasında tanıştı, yakın arkadaş oldu ve 1,5 yıl aynı evi paylaştı.

 

Göksel Kortay ile Faye Dunaway'in iki yakın arkadaş olduğunu biliyor muydunuz? Peki Türk tiyatrosunun duayenlerinden Kortay ile, "Bonnie ve Clyde", "Chinatown" ve "Network" gibi filmlerin unutulmaz Oscar'lı yıldızı Faye Dunaway'in yakın arkadaşlığı nereden geliyor?

Bu yazıda, işte bunu anlatacağız...

******

Göksel Kortay, 1960 yılında Amerika'ya gitti ve Boston Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümü'nde öğrenime başladı. Okul çok kalabalıktı ve sınıftaki öğrencilerin çoğu birbirini tanımıyordu. Göksel'in Türk olması diğer öğrencilerin çok ilgisini çekti. Tiyatro öğrenimi almaya gelen sarışın Türk kızı onları şaşırtmıştı. Göksel sınıftaki öğrencilerden Faye ile çabucak kaynaştı ve kısa zamanda dost oldular.

Göksel Kortay ile Faye Dunaway, Mother Courage oyununun bir sahnesinde...Okulun pansiyonundan ayrılıp, ev tutma zamanı geldiğinde, Göksel ile Faye birlikte ev aramaya başladı. O günlerde iki genç kız da "Kral Oidipus" piyesinde oynuyordu. Göksel bir gün prova için tiyatroya giderken, Faye arkasından "Müjde Göksel..." diyerek bağırdı. İki odalı, eşyalı bir ev bulmuştu. Kirası biraz pahalıydı: 130 dolar. Yanlarına üçüncü bir arkadaşlarını daha alarak evi tuttular. Ancak üçüncü kız 15 gün kadar sonra New York'a gidince, ev Faye ile Göksel'e kaldı ve bir başka arkadaş almadılar.

Göksel zaten çalışıyordu, Faye de cumartesi ve pazar günleri Somerset Hotel'de garson olarak işe başladı. İki kız "Kral Oidipus"tan sonra "Mother Courage" ve "Yerma" oyunlarında rol aldı. Her geçen gün birbirlerine daha çok ısınıyor ve birbirlerini daha çok seviyorlardı.

Ortak eve geçtikten sonra, kimin neyi daha iyi yaptığı ortaya çıkınca iş bölümüne gitmişlerdi. Faye yemek ve bulaşık işiyle ilgileniyor, Göksel de ortalığı toplayıp, temizlik yapıyordu. Evde en çok makarna pişiyor, ton balıklı salata tüketiliyordu.

"Cadı Kazan" birlikte oynadıkları son oyun oldu. Faye sık sık, garip kıyafetli adamlara aşık olduğunu zannediyor, bu nedenle sık sık tartışıyorlardı. Faye bu yüzden Göksel'e "Anneanne" diye takılıyordu.

Göksel Kortay ile Faye Dunaway (en solda) bir prova öncesinde...Cadı Kazanı'nı ünlü yönetmen Lloyd Richards sahneye koyuyordu. Provalar sırasında oyunun yazarı Arthur Miller da sık sık tiyatroya gelip çalışmaları seyrediyordu. Bu arada Faye, Richards'la samimi bir dostluk kurdu. Bu arkadaşlık ona ünlü yönetmen Elia Kazan'la tanışma fırsatı yarattı.

O günlerde, Amerika'da büyük bir tiyatro olayı patlak vermişti. Bütün tiyatroların özel olduğu Amerika'da ilk defa "Lincoln Center" adıyla bir devlet tiyatrosu kuruluyordu. Elia Kazan, Faye'in o tiyatroya girmesine aracılık yaptı.

Göksel de o sıralar New York'a gidecekti. İki genç kız, ağlayarak ayrıldı. 1,5 yıl iki odalı bir evi paylaşmış, aynı odada karşılıklı yataklarda yatmışlardı. Birlikte sevinmiş, birlikte üzülmüş, tüm sırlarını paylaşmış, bir kardeş kadar yakınlaşmışlardı.

Faye Dunaway, büyük ün kazandığı Bonnie ve Clyde filminde Warren Beatty ile...Göksel, New York'tayken hemen her gün telefonlaştılar. Göksel tekrar Boston'a döndü ve Faye'in evinde 6 ay kaldı. Artık Faye'in durumu çok farklıydı. Her geçen gün mesleğinde dev adımlarla ilerliyor, ünü artıyordu. Ama hiç değişmemişti, Göksel için eski canlı, samimi, sempatik genç kızdı. Göksel de onun için her zamanki çatık kaşlı bir anneanne...

O altı ayın sonunda Göksel İstanbul'a döndü. Faye ise önce Lincoln Center'dan bir başka tiyatroya, sonra da sinemaya geçti. 1967'de rol aldığı "Bonnie ve Clyde" filmindeki "Bonnie Parker" rolüyle büyük başarı kazandı. Filmin vizyona girdiği gün şöhret oldu. Bu filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Aynı başarıyı 1974'te "Chinatown" filmindeki "Evelyn Cross Mulwray" rolüyle de tekrarladı. Üçüncü adaylığı olan 1976 yapımı "Network"taki "Diana Christensen" rolü ile bu kez Oscar'ın sahibi oldu. "Faye Dunaway" adı sinemanın unutulmaz yıldızları arasına kazındı.

Göksel Kortay, 1979 yılında evlendiği Kerem Yılmazer'i, 20 Kasım 2003'te Levent'teki HSBC binasına yapılan bombalı saldırıda kaybetti.Göksel Kortay ise İstanbul'a döndükten sonra Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Gazanfer Özcan-Gönül Tiyatrosu başta olmak üzere; çeşitli tiyatrolarda çalıştı. Uzun süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Doğuş Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Birçok film ve televizyon dizisinde rol aldı.

1979 yılında kendisi gibi oyuncu olan Kerem Yılmazer'le evlendi. Ancak eşini 20 Kasım 2003'te, İstanbul Levent'teki HSBC bankasına yapılan bombalı saldırıda kaybetti. Yılmazer, saldırı sırasında, bankaya yakın bir trafik lambası önünde, aracıyla kırmızı ışıkta bekliyordu.

(Not: Manşet fotoğrafında, Göksel Kortay bir oyun öncesinde Faye Dunaway'in makyajına yardım ederken görülüyor...)

(Derleme: Turknostalji.com)