Filiz Akın'ı nasıl öldürdüler?

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2011
77570
Londra'ya tedaviye giden ünlü yıldızın ölüm haberi tüm Türkiye'yi yasa boğdu, anısına saygı duruşu yapıldı.

 

Günümüzde sosyal medya sık sık bir ünlüyü henüz vefat etmeden "öldürüyor". Twitter ya da Facebook'ta, yaşarken toprağa gömülen birçok ünlü oldu...

Filiz Akın, bazı testler yaptırmak için Necdet Tosun ile birlikte Londra'ya uçtu.Böyle bir olay Filiz Akın'ın başına da gelmişti. Üstelik uzun yıllar önce...

Filiz Akın, gazete manşetlerine taşınacak derecede, ciddi ciddi ölmüş, Altın Koza Film Festivali'nde anısına saygı duruşu bile yapılmıştı!

Bu ilginç olayın öyküsü, 1969 yılının Mayıs ayında Filiz Akın'ın, Necdet Tosun'un refakatinde, tedavi için Londra'ya gitmesiyle başlar. Kısa bir süre sonra kulaktan kulağa bir söylenti dolaşır. "Kötü haber tez yayılır" sözünde olduğu gibi, gazetelere tüm Türkiye'den telefonlar yağmaya başlar: "Filiz Akın ölmüş"

Telefonu açanlar hıçkırıklarla kapatırken, olaydan haberdar edilen Filiz Akın'ın Ankara'daki annesi Leman Hanım, olduğu yere yığılıp kalır. Teyzesi Süheyla Hanım kısmi felç geçirir.

Filiz Akın'ın ölüm haberi, Ankara'nın Hür Anadolu (solda) ve Adana'nın Vatandaş gazetelerinde...O tarihte Altın Koza Film Festivali için Adana'da bulunan Yeşilçam yıldızlarına da kara haber ulaşır. Haberin yayıldığı akşam, gazeteci ve sanatçılar çay bahçesinde otururken, Pervin Par gözü yaşlar içinde sahneye çıkar ve titreyen bir sesle bu acı haberi verip, herkesi saygı duruşuna çağrır.

Ertesi gün birçok yerel gazetenin manşetinde "Filiz Akın vefat etti" haberleri vardır. Filiz Akın'ın doktorların bütün müdahalesine rağmen kurtarılamamıştır. Türkiye bu güzel ve büyük sanatçıyı kaybetmenin acısını yaşamaktadır.

Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, Ümit Tambil'in sunduğu program sırasında sahneye gelen Pervin Par, gözyaşları içinde Filiz Akın'ın öldüğü haberini verdi ve salondakileri saygı duruşuna davet etti.Ancak olaydan bir gün sonra gerçek ortaya çıkar... Evet Londra hastanelerinin birinde Filiz isimli bir Türk hasta ölmüştür. Ancak bu Filiz, "Filiz Akın" değildir. Ünlü aktrist sapasağlamdır. Bir takım allerji testlerinden geçmiş ve önemsiz bir sorunu olduğu ortaya çıkmıştır.

Sonuçta Türkiye derin bir nefes alır, Filiz Akın da kısa bir süre sonra Türkiye'ye döner.

(Ses Dergisi - 31 Mayıs 1969)