Faik Baba'dan 'İki Meraller'e kanto dersleri

Yayın Tarihi : 03 Ekim 2013
14087
«İki Meraller» adıyla kantoculuğa başlayan tiyatro sanatçısı Meral Küçükerol ile Meral Aral'ın en büyük yardımcısı, Direklerarası'nın ünlü kantocusu Madam Mari'nin oğlu olan, Yeşilçam'ın «Faik Baba»sı, Faik Coşkun. İki Meraller'in günleri, Faik Coşkun'a annesinden miras kalan eski devirlerin en popüler kantolarını ezberlemekle geçiyor.


Aslını ararsanız her şey «geçer akçe» meselesidir. Sinema yıldızı da, tiyatro artisti de ya ödenmeyen bonodan, ya da mikroskobik miktardaki maaştan bıkıp usanıp kendilerini, para ve ücret konularında ölçü ve sınır tanımayan sahneye, «geçer akçe» yüzünden atarlar. 

Faik Coşkun-Meral Küçükerol-Meral AralDurup biteceğe benzemeyen tiyatrodan, sinemadan sahneye transferler zincirine geçenlerde iki tiyatro artisti daha eklendi: Meral Küçükerol'la Meral Aral tiyatroyu bırakıp «kantoculuğa» başladılar. Fotoromanla adını duyuran, sonra İstanbul Tiyatrosu'nun piyeslerinde ve Yeşilçam'ın filmlerinde oynayan Meral Küçükerol bir ara sahneye çıkıp hafif batı müziği türünde şarkılar  okumuştu. 3 Maymun Kabare Tiyatrosu'nda, Muammer Karaca'da sahneye çıkan Meral Aral ise şarkılı sahneyi ilk defa kantoculukla deniyordu. 

«Bizler iki Meralleriz- Coşar oynar söyleriz - Sizler için bu akşam - Şarkı söyler gideriz» şeklindeki sinyal müziğiyle programlarına başlayan «Çifte Meraller'in» kanto konusundaki en büyük yardımcıları da yerli sinemanın yıllanmış karakter oyuncularından Faik Coşkun... 

Yeşilçam'da «Faik Baba» namıyla maruf 1914 doğumlu Faik Coşkun, eski direklerarasını günümüzde en iyi bilenlerden biridir. «Tiyatrocu Selim Bey»le, kantocu «Madam Mari»nin oğulları olan Faik Coşkun annesinin repertuarından çıkardığı birçok kantoyu Meral Küçükerol'la Meral Aral'a verdi, onların provalarında hazır bulundu, çalışmalarına nezaret edip tavsiyeler yaptı. 

Faik Coşkun-Meral Küçükerol-Meral AralBu arada «Suzişi aşkınla her an, Ah-u feryat ederim, Derdime sensin sebep, Derman isterim» diye başlayıp «Uğruna olsun feda, Can-ı canan ey dilberim, Derdime sensin sebep, Derman senden isterim» şeklinde sona eren kanto üzerinde çok durdu Faik Baba. «Çifte Meraller»i bu kantoda çok uğraştırdı. İki Meral ses çıkarmadan prova üstüne prova yaptılar, sonunda, «Faik Baba, bu kantonun sende bir hatırası var galiba... Bize çok prova yaptırdın bu kantoda» dediler. Yeşilçam'ın Faik babası, Faik Coşkun yaşaran gözlerini sildi ve şunları söyledi:

- «Anneciğimin en güzel söylediği kanto buydu çocuklar. Annem 'Suzişi aşkınla...' diye kantoya başlayınca Direklerarası inlerdi adeta... Bu kantoda o havayı aradım, o yüzden sizi çok uğraştırdım..»

(10 Temmuz 1971)