Erol Büyükburç'u yaratan güzel

Yayın Tarihi : 21 Eylül 2012
25283
1960'ların ünlü şarkıcısı Erol Büyükburç'un başarısında, Türkiye Güzeli olmayı kıl payı kaçıran ablası Sabiha'nın büyük payı var.

1960'lı yıllarda şarkılarıyla kitleleri peşinden sürükleyen Erol Büyükburç'un yaşamından küçük bir öykü...

1952 Türkiye Güzellik Yarışması'na katılan genç kızlar toplu halde. Sabiha Büyükburç, fotoğrafta ön sırada soldan 4. sırada, birinciliği kıl payı kaybettiği Günseli Başar'ın hemen yanında...Bağdat Demiryolları Başveznedarı olan Büyükburç'un babası saz, annesi Cemile Hanım ise ut ve keman çalardı.

Ancak küçük Erol'un ilk müzik öğretmeni ablası Sabiha olmuştu. Piyano da çalan Sabiha, Fransız Lisesi'nde okurken öğrendiği Fransızca şarkıları mırıldanırken, Erol da kendisine eşlik etmeye çalışırdı. Abla Sabiha, kardeşi Erol'un iyi bir müzikal altyapı edinmesinde büyük rol oynadı. Şöhretin zirvesine giden yolda, ilk rehberliğini üstlendi.

Ancak Sabiha Büyükburç, sadece müziğe yetenekli bir öğrenci değil, aynı zamanda güzelliği dillere destan bir genç kızdı.

1952 yılında Türkiye Güzellik Yarışması'na katıldı. Erol Büyükburç'un 1952 Türkiye İkinci Güzeli ablası Sabiha Büyükburç Karlıdağ...Yarışmanın favorisiydi. Ancak son geçiş sırasında, kendisine uygun daha iyi bir mayo bulamayınca, ikincilikte kaldı. Birinciliği kazanan Günseli Başar ise sonrasında Avrupa Güzeli de seçildi.

Erol Büyükburç'u yaratan güzel Sabiha, subay Behçet Karlıdağ ile evlenip, şöhretin uzağında sakin bir yaşam sürdü. Bu küçük arşiv dağarcığına taşınana dek de, onun yaşam öyküsünden çok fazla kimsenin haberi olmadı.