Ekranların futboldan bihaber futbol hakemi!

Yayın Tarihi : 23 Kasım 2017
37977
Televizyon'da hakem Seyfi Dalmaz olarak izlediğimiz Tuncay Özinel bir takım bile tutmayacak kadar futbola uzak. Onun için varsa yoksa tiyatro!

"Kardeşim insana ne evde rahat veriyorlar ne de sahada" diyor ekranlarımızın hakemi Seyfi Dalmaz ve devam ediyor:

34 yaşındaki Tuncay Özinel, 1972 yılından bu yana profesyonel olarak sahnede...- "Geçenlerde bir maçı yönetiyordum... Pattt! Kafamın arkasına bir ayva yemeyeyim mi? Ayvanın şiddetinden düdüğü yutmuşum. Şimdi ne zaman konuşmaya başlasam önce düdük sesi çıkıyor ağzımdan. Bu kadarla kalsa iyi... Akşam uyurken evin içini düdük sesleri kaplıyor. Düdüğü yuttuğuma mı yanayım, yoksa maçın yarıda kaldığına mı? Hiç değilse ayvayı soyup atsaydılar ya..."

Siz hakem Seyfl Dalmaz'ın Bu sözlerine kulak asmayın. Aslında Seyfi Dalmaz, ya da gerçek adı ile Tuncay Özinel değil maç yönetmek, hayatında maça bile gitmemiştir. Hatta futboldan o kadar uzaktır ki tuttuğu bir takım bile yoktur...

Kısacası, Tuncay Özinel'in 34 yıllık yaşantısı içinde sporun yeri hiçbir zaman olmamıştır.

"Nedenini ben de bilmiyorum" diyor sanatçı; "1943 yılında doğduğum Ankara'dan üç  yaşındayken ayrılıp İstanbul'a gelişimden sonrasını çok net hatırlıyorum. Akranlarım top peşinde koşarken, ben evde oturup oynamayı severdim. Yıllar ilerleyip de Pertevniyal Lisesi'nin son sınıfına geldiğimde herkes okulun futbol, basketbol, voleybol takımlarına çalışıyor ya da en azından maçları kaçırmıyordu. Ama ben yine spordan uzak, okulun tiyatro bölümünde görev alıyordum. Hatta lise günlerinde arkadaşlar bir gün beni maça zorla götürmek istemişler, ne yapıp edip ellerinden kaçmıştım. Sonra yıllar yine geçti süratle. Artık okul sona ermişti. Ermişti ama lise döneminden elimde bir diploma bir de tiyatro sahnesinin tutkusu kalmıştı. Tiyatro tutkusunu sürdürmek için kendi başıma uğraş vermeye çalıştım, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahneye oyunlar koymaya başladım. Hem oyun yönetiyor hem de oynuyordum. İşte 7 uzun yıl böyle geçti. Bu arada ilk kez olarak Liselerarası Tiyatro Şenliği düzenleyerek tiyatro sevgisini liseli gençlere aşılamaya çalıştım. Benden sonra da bu tiyatro şenliği devam ettiğine göre demek ki emeklerim boşa gitmemiş."

Tuncay Özinel'in Kadıköy Halk Eğitim Merkezl'ndeki çalışmaları yedi yıl sürmüş. Bu yedi yıl sonunda 1972 yılında Tuncay Özinel ilk kez Üsküdar Halk Oyuncuları Tiyatrosu'nda profesyonel olarak çalışmaya başlamış.

Profesyonel sanat hayatının başlangıcında kendisine Suna Pekuysal ve eşi Ergun Köknar büyük destek olmuş:

_ "Üsküdar Halk Oyuncuları'ndaki sanat hayatım bir yıl sürdü. Ertesi yıl Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'na transfer oldum."

Tuncay Özinel, Hadi Çaman ile birlikte ikili olarak şov yaptığı günlerde...Geçen yıl, Tuncay Özinel'in sanat hayatı için hareketli ve bereketli bir yıl olmuş. Tiyatronun yanı sıra Yeşilçam ile tanışmış. Hem de ne tanışma... Çevirdiği "Elma Şekeri" adlı filmi tam 11 film daha izlemiş ve bir yıl içinde bir düzine filmde oynamış sanatçı. Ve ardından televizyon gelmiş...

Onu ilk kez yayını kısa süre sonra yasaklanan "Bizim Sınıf"ın tarih öğretmeni Zinnur Bey olarak izlemiştik. Ardından, yılbaşı gecesi için hazırlanan skeçlerde seyrettik. Ekrandaki ömrü pek kısa olan "Evdekiler" dizisinde ise karşımıza Şair Özcan olarak geldi. Ve şimdi de, cumartesi gündüz yayını "Tatil Günü"nde "Hakem Seyfi Dalmaz"ı canlandırıyor.

(TV'de 7 Gün - 13 Haziran 1977)