Dünya yıldızı, Fenerbahçe-Vefa maçında

Yayın Tarihi : 21 Eylül 2010
10811
İnglizler'in en büyük aktörlerinden olan David Niven, Oscar'ı kazandığı 1958 yılında, Mithatpaşa Stadı'nda Fenerbahçe-Vefa maçını izledi.

 

David Niven otel görevlilerine stada nasıl gidebileceğini soruyor...David Niven, İngilizler'in gelmiş geçmiş en büyük aktörlerinden biridir. Özellikle 80 Günde Devrialem filmindeki Phileas Fogg rolüyle hafızalara kazınmıştır. 

Geçmişteki gezintilerimizde, bu ünlü yıldızla, Hollywood stüdyolarından çok farklı bir mekanda karşılaştık: Mithatpaşa Stadı'ndaki (sonrasının İnönü Stadı) bir Fenerbahçe-Vefa maçında...

1958 yılında "Ayrı Masalar" filmindeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ını alan Niven, aynı yıl eşi Hgordis ile çıktığı dünya turunda, Yeni Delhi'den İstanbul'a gelir.

Hilton Oteli'ne yerleşen ünlü aktör, ertesi gün Mithatpaşa Stadı'nda toplanan kalabalığı görür. Sorar ve bunun bir lig maçı olduğunu öğrenir.

İngilizler'in futbola düşkünlüğü malum. David Niven, eşiyle birlikte yürüyerek stada iner ve tribündeki yerini alır. Sade bir vatandaş gibi Fenerbahçe-Vefa karşılaşmasını seyreder.

David Niven ve eşi Hgordis, Hilton Oteli'nden yürüyerek Mithat Paşa Stadı'na gitti ve Fenerbahçe-Vefa maçını seyretti.İşin ilginç yanı o dönemin en popüler oyuncularından biri olan ünlü yıldızı pek tanıyan da çıkmaz!

(Hayat Dergisi - 13 Haziran 1958)