Doğan Babacan - Onun adı 'Kırmızı'

Yayın Tarihi : 06 Mart 2013
25222
Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartını gösteren hakem Doğan Babacan'ın hayatı başarı ve kartlarla dolu...


Doğan Babacan, Dünya Kupası'nda maç yöneten ilk hakemimiz. Aynı zamanda Dünya Kupaları tarihinin ilk kırmızı kartını çıkaran hakem.

Dünya Kupası'nda sarı ve kırmızı kart uygulaması ilk kez 1970 Meksika Dünya Kupası'nda başlatıldı. Ancak bu turnuvada kırmızı kart gören oyuncu olmadı.

Doğan Babacan, 1974'te Batı Almanya'da düzenlenen kupada, ev sahibi takımın 14 Haziran'da Şili ile oynadığı maçın 67. dakikasında Dünya Kupaları'ndaki ilk kırmızı kartı çıkararak tarihe geçti.

Tarihi bir fotoğraf... Doğan Babacan, 1974 Dünya Kupası'ndaki Batı Almanya-Şili maçının 67. dakikasında, Şilili oyuncu Carlos Caszely'ye bu turnuva tarihindeki ilk kırmızı kartı gösteriyor... Babacan, Berti Vogts'a faul yapan Şilili Carlos Caszely'yi ortamı yatıştırdıktan sonra soğukkanlı bir şekilde oyundan atarak hafızalara kazındı.

6 Ekim 1975'te Kiev'de oynanan Süper Kupa finalinin rövanş maçında, Dinamo Kiev'in Bayern Münih'i 2-0 yenerek kupayı aldığı karşılaşmayı yönetti. Doğan babacan böylece, Avrupa kupalarında final maçı yöneten ilk hakemimiz de oldu.

1974'te, Dünya Kupası'ndan iki ay önce oynanan, Şampiyon Kulüpler Kupası yarı final rövanşında, Celtic-Atletico Madrid mücadelesinde 3 kırmızı, 11 sarı kart göstererek rekor kırdı.

Doğan Babacan, 1978'deki Fenerbahçe-Trabzonspor Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla faal hakemlik yaşamını noktaladı.

İstanbul'da 1930 yılında dünyaya gelen Doğan Babacan, Beşiktaş Genç Takımı'nda futbola başladı. Kısa süre sonra Kartal'ın A takımına yükselen Babacan, futbol yaşamına Karşıyaka, Kasımpaşa, Emniyet, Hacettepe ve Beyoğluspor'da devam etti.

Bu arada hakemliği bıraktıktan sonra Beşiktaş taraftarı olduğunu açıklayan Doğan Babacan, kariyerinde Siyah-Beyazlı takımın 20'ye yakın maçını yönetmiş, Kara Kartal bu maçların sadece 2'sini kazanabilmiştir.

(Not: Manşet fotoğrafında, Doğan Babacan, Şili Milli Takımı'ndan Carlos Caszely'ye Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartını gösteriyor.)

(Turknostalji.com)

Doğan Babacan'ın 3 kırmızı, 11 sarı kart gösterdiği, 1974 Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finalindeki Celtic-Atletico Madrid maçıyla ilgili belgesel: