İstanbul'un en şöhretli ayakkabı boyacısı!

Yayın Tarihi : 22 Kasım 2016
5558
Keşanlı Ali Destanı filmindeki "ayakkabı boyacısı" rolünde çok başarılı olan Danyal Topatan, bir sandık alıp, İstanbul sokaklarında boyacılığa çıktı...

 

40 yaşına geliyordu. Ama, şimdiye kadar hiçbir güzel kadın ona bakıp, onu görüp, ona doğru yürümemişti. Bütün hayatının hasreti buydu: Güzel bir kadın kendine baksın, onu görsün, ona
doğru gelip ondan bir şey istesin... 

Danyal Topatan, ayakkabı boyacılığına başlamadan önce, çevredeki boyacılarla konuşarak mesleğin incelikleri hakkında bilgi aldı...«Keşanlı Ali Destanı» filminde boyacı rolünde büyük başarı göstermişti. Ondan sonra arkadaşları arasında adı «Boyacı Danyal» oldu. Hatta meşhur şarkıyı onun için söylemişlerdi:

«Çarşıdan aldım pirinci
Edirne'nin boyacıları birinci
Aman Danyal boyacı, boyacı
Cilana vurulayım boyacı...»

Danyal Topatan, 140 filmde oynamış, 20 yıl yerli sinema piyasasının çilesini çekmiş, «jön»ler kızları alıp gitmiş, o arkalarından bakıp kalmıştı. Bazen «iyi», bazan «kötü» adam olmuştu, ama hiç «jön» olmamıştı. «Topkapı» filmi için taa Paris'lere gitmiş, Senih Orkan'la bu hür şehrin tadını birazcık çıkarmıştı.

Danyal Topatan sadece kadınların ayakkabılarını boyadı. Bazen de ayakkabılarla birlikte çorapları...Danyal Topatan aradı, taradı, nihayet «kadınları kendine başvuran bir durumda görmek için» boyacı olmaya karar verdi. Alyon sokağındaki Ata'nın Kahvesi önünde ayakkabı boyayan Ali Usta'dan boyacı sandığını aldı. Doğru Tophane... Oradan Fındıklı... Burada Güzel Sanatlar Akademisi vardı. Eski boyacılar arasına giren bu «yeni»ye dik dik baktılar, baş salladılar.

Ayakkabı boyacısı Danyal topatan'ın ilk müşterisi bir kadındı. Zaten erkekleri kabul etmiyordu. Boya, fırça derken naylon çoraplar da sivri topuklu pabuçla birlikte boyandı. Kadın çok kızmasına rağmen 75 kuruşu uzattı. Danyal Topatan istemedi, zararını böylece ödemiş oldu. Ondan sonra hep kadınların ayakkabılarını boyadı.

Artık Danyal Topatan'ın şöhreti, «Kadın pabuçları boyacısı» olarak kaldı. Fındıklı'daki boyacılar ile Alyon sokağındaki arkadaşları ünlü aktöre artık «Bir günlük boyacı, ama kadın boyacısı» diyor...

Danyal Topatan da kendilerine «Fena mı? Kadın berberi, kadın terzisi olur da kadın boyacısı olmaz mı? Ben keyfimce yaşarım. Kadınların bana bir şey istemek için geldiklerini hiç görmemiştim. Şimdi o zevki de gördüm» diye cevap veriyor.

(Ses Dergisi - 15 Mayıs 1965)