Dağhan Külegeç'in bol Altan'lı doğum öyküsü!

Yayın Tarihi : 25 Şubat 2013
43013
Kavak Yelleri dizisiyle ünlü olan Dağhan Külegeç'in dedesinin adı Altan Erbulak, anneannesinin adı Altan Erbulak, annesinin adı da Altan Erbulak... Fotoğrafta, dede Altan Erbulak, torunu Dağhan Külegeç'i ilk kez eline aldığında görülüyor...


Bu yıl Survivor'a katılacak olan yarışmacılardan Doğukan Manço'nun doğum öyküsünü birkaç gün önce yazdık. Bugün de diğer bir yarışmacı olan Kavak Yelleri dizisinin unutulmaz oyuncusu Dağhan Külegeç'in dünyaya gelişini anlatıyoruz. Ancak bu hikaye bayağı karışık. İşte size Bol Altan'lı, bir Dağhan'lı öykü!

*********

"Çocuklar haberiniz var mı? Altan ağabey dede olmuş.." Haberle birlikte  derginin içinde şakalaşmalar başlıyor. "Yahu şu işe bak bizim ona amca  demeye dilimiz varmazken dede oldu dede!.."

Biraz daha yaşlı olan büyüklerimiz "İlahi Altan kaşla göz arasında nasıl da fırsat  buldu dede oldu!" diyorlardı gülümseyerek.

(Soldaki fotoğraf: Dağhan dünyaya gelmek için çabalarken, baba adayı Rıza Külegeç ile dede adayı Altan Erbulak heyecanla bekliyor...)

Karmakarışık saçları, kalın çerçeveli gözlükleri, ufacık tefecik görünüşü ile  Altan Erbulak'ı ekranseverler çeşitli TV dizilerinden, oyunlarından,  reklamlarından, tanırlar. Tiyatroseverlerin gözünde ise yılların eskitemediği bir sanatçıdır. Ve Türk Basını'nın kalbi sayılan Babıalinin eskilerindendir. Gazetecidir, yazardır, karikatüristtir. Boş zamanlarındaki tek tutkusu ise fotoğraf çekmektir. Kısacası on parmağında on hüner olan ender sanatçılardandır Altan Erbulak...
İşte bu yüzden "dede" olduğu öğrenilince "Bunca iş arasında dede olmaya nasıl  da vakit buldu?" diye esprilere hedef olmuştu...

Evet.. Altan Erbulak "dede" oldu. Bu satırları okuyan çok okurumuzun  şaşıracaklarını adımız gibi biliyoruz. Çok hayranı bilmez onun boyunca kızı  olduğunu. Ya, yaşları 30'un, 40'ın üzerinde olanlar. Gençliklerinde tek tutkusu  tiyatro olanlar... Şimdi anlatacaklarımız, onlar için yeni bir şey değildir...


(Solda: Anne Altan Erbulak, dede Altan Erbulak ve baba Rıza Külegeç, Dağhan'la tanışıyor.)

Yıl 1955... Tiyatro altın çağını yaşıyor. İstanbul'da Haldun Dormen'in yönettiği  Cep Tiyatrosu'nda günümüzün pek çok şöhreti tiyatroseverlere unutulmaz saatler yaşatıyorlar. Babıali'nin ünlü karikatüristlerinden Altan Erbulak da bu  tiyatroda sahneye çıkmaktadır. İlk aşkı işte bu sahnede tadar: Altan..

Altan Erbulak, aynı sahneyi paylaştıkları, kendisiyle aynı adı taşıyan Altan isimli bir aktriste gönül verir. Ve sanat dünyası, bu büyük aşkla öyle bir çalkalanır ki Cep  Tiyatrosu'nun iki Altan'ı magazin basınımızın başlıca konusu olur. Aynı yıl  evlenirler. Haber iri puntolarla duyurulur sanat severlere:

"Altan Erbulak, Altan Erbulak ile evlendi..."

Dedik ya... Birbirlerine çılgınca aşıktırlar iki Altan. Aşkları meyvesini verirse  eğer, bir çocukları olursa, kızya da erkek, adını "Altan" koyacaklarını da nikahlarında gazetecilere açıklarlar.

Gel zaman git zaman bir kızları olur. Sözünde durur iki Altan Erbulak ve  kızlarının adını Altan koyarlar... İşte, Altan Erbulak'ı "Dede" yapan bu Altan...  Geçen yıl Rıza Bey'le evlendi "Külegeç" soyadını aldı. Geçtiğimiz hafta da, nur  topu gibi bir oğlu oldu.

(Soldaki fotoğraf: İki Altan Erbulak'ın 26 Ekim 1955'teki nikahını İstanbul Valisi Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay kıyarken, şahitlikleri Altan Karındaş ile Altan İlkin yaptı...)

Şimdi izninizle bir paragraf öncesine dönelim bundan tam 22 yıl önce sanat  dünyasında dillerden düşmeyen o aşk hikayesinin sonunu da anlatalım.

Altan Erbulak'la eşi Altan kızları Altan'ı kucaklarına aldıktan zaman sanki  bulutlar üzerinde yürüyorlardı. Ne var ki Altan'ların mutluluğu uzun sürmedi. Altan Erbulak, Cep tiyatrosundaki genç bir kıza Füsun'a gönlünü kaptırınca  olanlar oldu. Bir zamanlar birbirlerini delice seven, aşklarının meyvesine bu aşk ölümsüzleşsin diye kendi adlarını veren Altan'lar ayrılmaya karar verdi.
Buna en çok Haldun Dormen sinirlenmişti. Bir aile tiyatrosuydu yönettiği sahne.  Burada böyle şeyler olmazdı, olmamalıydı. Altan'ın Altan'ı terketmemesi  Altan'ın yetim kalmaması için ne gelirse yaptı elinden. Ama gönül ferman  dinlemezdi. Sevişerek evlenen iki Altan 1963'te anlaşarak ayrıldılar. Ve Altan  Erbulak o genç tiyatro aktristi ile Füsun'la birleştirdi hayatını. Bir kızları oldu. 1975'te. Adını Sevinç koydular.
(Soldaki fotoğraf: İki Altan Erbulak, kızları Altan Erbulak'ın çocukluk yıllarında...)

Eski eşi Altan Hanım ise bir mühendis ile evlendi ve yaşantısını mutlu bir  biçimde sürdürüyor.

Ailenin üçüncü Altan'ı ise sonradan mahkeme kararıyla adını Ayşe olarak değiştirdi. Rıza Külegeç ile evlendi ve 18 Ekim 1978'de ilk çocuğu Dağhan  Külegeç'i dünyaya getirdi. Böylece Babası Altan Erbulak'a ilk torununu armağan etti.

Röportaj: Önder Manoğlu

(23 Ekim 1978)