Çiğdem Talu, kanseri yeneceğinden emin

Yayın Tarihi : 29 Eylül 2016
8375
Geçen yıl kansere yakalandığını öğrenen unutulmaz şarkıların söz yazarı Çiğdem Talu, tedavisinin çok iyi gittiğini ve 6 ay içinde tamamen düzeleceğini söyledi.

 

Hastalığını ilk kez geçen yıl farketti Çiğdem Talu... Vücudunda sert bir takım şişlikler ortaya çıkıyor ve geçmiyordu. Önemsemedi önce, "Geçer..." diye düşündü. Gittiği doktor da önemli bir şey olmadığını, geçeceğini söylüyordu. Fakat, bu şişlikler geçeceği yerde devamlı artıyor, ünlü şarkı sözü yazarını huzursuz ediyordu. 

Çiğdem Talu'yu en çok kızı Zeynep'ten ayrı kalması üzüyor.Bir başka doktora daha gitti. Doktorun muayenehanesinde sanatçının dünyası karardı bir anda. Çünkü doktor, hastalığının çok tehlikeli olduğunu ve geç kaldığını, ancak çok az da olsa İngiltere'de tedavi olanağının olduğunu söylüyordu. İşte Çiğdem Talu, doktorun koyduğu teşhisin verdiği çöküntüyle, dört ay önce gittiği İngiltere'den geçtiğimiz günlerde ödül almak için döndü. Hem de büyük mutluluk icinde...

«Geçmiş olsun» demek için kendisini ziyaret ettiğimiz zaman, «Hiçbir şeyim yokmuş...» diye girdi söze ve İngiltere'de olanları anlatmaya başladı:

- «Doktorlar önce biyopsi yaptılar. Alınan parçada yapılan incelemeler hastalığımın kanserle ilişkisi olmadığını ortaya koydu. Yalnız bu rahatsızlığımın daha sonra bir tehlikeye yol açmaması için hastanede tedavi görmeye başladım. Bu tedavinin ilk kısmı yeni bitti. Şimdiye kadar radyoterapi ile şişlikleri küçülttüler. Bundan sonra kemoterapi yaparak tamamen ortadan kaldıracaklar ve altı ay sonra yurduma temelli döneceğim.»

Çiğdem Talu, İstanbul'a geldiğinde yakın dostu Füsun Önal'ı da ziyaret etti.İngiltere'de olduğu sürece neler yaptığını sorduğumuzda, «Orada vaktimin büyük bir kısmını hastalığımla ilgili kitaplar okuyarak geçiriyorum. Bu arada hastanede tanıdığım bazı hastaları evlerinde ziyaret ederek, onları teselli etmeye çalışıyorum. Tabii şarkı sözü yazmayı da ihmal etmiyorum. Erol'un (Erol Evgin) yeni long play'i için bazı sözler yazdım» diye cevap veren Çiğdem Talu, burada kaldığı sürece yaptıklarını da şöyle anlatıyor:

- «Buraya ödül almaya geldim. Onun için Ankara'ya gittim. Daha sonra İstanbul'a döndüm. Burada kızımla bol bol hasret giderdik. Ayrıca çok özlediğim arkadaşlarımı da ziyaret ettim.»

Türkiye'de kaldığı süre içinde şarkı sözü çalışmaları da yapan Talu, tedavinin geri kalan kısmını tamamlamak üzere tekrar İngiltere'ye döndü.

Çiğdem Talu'yu şimdi üzen tek konu, altı ay daha kızından uzak kalalacak olması. Ancak bu altı ayın sonunda sağlığını tamamen kazanmış bir şekilde kızına kavuşacağını düşündüğünden teselli oluyor. Bundan sonra da çalışmalarına hız vereceğini söylüyor.

(Ses Dergisi - 15 Kasım 1980)

(Not: Çiğdem Talu, maalesef kanseri yenemedi ve bu yazıdan yaklaşık 2,5 yıl sonra, 28 Mayıs 1983'te yaşama veda etti.)