Cahit Oben - Müzik dünyasının karabatağı!

Yayın Tarihi : 20 Mart 2017
6176
Uzun süredir müzik dünyasından ayrı kalan Cahit Oben, yeni bir çıkışa hazırlanıyor. Sanatçı son şarkısı "Seveceksen Beni Sev" ile hayli iddialı olduğunu söylüyor.

 

Cahit Oben için "Tıpkı bir karabatak gibi..." diyerek söze başlamak istiyoruz...

Uzun yıllar, pop müziğinde kendine özgü stiliyle yaptığı yeri koruyan sanatçı, hemen her yıl belirli zamanlarda adından sözettirir. Ve yine belirli bir zamanda ortadan kaybolur adını hiç duyamazsınız.

Cahit Oben, zaman zaman 'ortalıktan kaybolmanın' sanatçı açısından olumlu etkiler yaptığı görüşünde...İşte, Cahit Oben'in geçtiğimiz yıl içinde de durumu aynıydı. İki yıl önce müzik çalışmalarına ara vermiş, geçtiğimiz yıl verdiği bir konserle yeniden sahneye dönmüştü. Ancak, o konserden sonra yine sesi soluğu çıkmaz olmuştu.

Özellikle "Canım Kardeşim" filmi için yaptığı besteyle unutulmazlar arasına giren Cahit Oben bu konuda şöyle konuşuyor: 

- "Müzik çalışmalarıma ara vermiş değilim. Fakat, uzun zamandır ne bir plak yaptım, ne de bir TV programına çıktım. Bundan dolayı herkes benim müziği bıraktığımı sanıyor. Oysa, ben sessiz bir şekilde çalışmalarımı sürdürdüm. Birçok yeni bestem var. Bunlardan iki tanesini, 'Seveceksen Beni Sev' ve 'Nankör'ü plak yaptım. Sanırım bu benim için bir çıkış olacak. Zaman zaman ortadan kaybolmak sanatçı üzerinde olumlu etkiler yapıyor. Yeni atılımlar için insanın gözleme ve incelemeye ihtiyacı var. Uzun yıllar müzikteki yerimi korumam hiç de kolay olmadı. Müzik benim için ekmek, su gibi bir şey»

İki yıla yakın bir süre plak yapmayan Cahit Oben'in yeni 45'liği önümüzdeki günlerde çıkacak. Plakta yer alan «Seveceksen Beni Sev» ve «Nankör» adlı şarkılar, sanatçının kendi besteleri.

(Ses Dergisi - 4 Haziran 1977)