Büyük işlerin, Küçük Ahmet'i!

Yayın Tarihi : 11 Eylül 2012
12951
Beşiktaşlı Ahmet Özacar, ceza çizgisinin köşesine doğru sokulduğu zaman, rakip kaleciler paniğe kapılırdı. Çünkü oradan kaleye öyle bir şut çekerdi ki, yarım metre yükseklikten füze gibi giden top kalenin sağ ağlarına takılırdı.


(Soldaki fotoğraf: Ahmet Özacar, Beşiktaş'a geldiği ilk yıllarda...) 

O hangi yaşta olursa olusun, anılarda ve gönüllerde hep Küçük Ahmet'tir. Beşiktaş'a geldiğinde takımda bir başka Ahmet (Berman), isimli futbolcu olduğundan ve ondan daha küçük olması yüzünden kendisine "Küçük Ahmet" denilmişti. Diğer Ahmet de tabii Büyük Ahmet olmuştu otomatikman.

Küçük Ahmet'in Siyah-Beyaz formalı takımdaki yeri sağaçıktı. Hayatı boyunca da bu mevkide oynadı. Çünkü onda bir sağaçıkta aranan bütün özellikler vardı.

İyi koşardı, hareketleri çabuktu. Karşısındaki rakipten kolaylıkla sıyrılıp, rakip kaleye iner ve aut çizgisine yakın bir noktadan ortasını yapardı. Ceza çizgisinin köşesine doğru sokuldu mu, rakip kaleciler paniğe kapılırdı. Çünkü oradan kaleye öyle bir şut çekerdi ki, yarım metre yükseklikten füze gibi giden top kalenin sağ ağlarına takılırdı.

(Soldaki fotoğraf: Ahmet Özacar, Beşiktaş'ın Eskişehirspor ile oynadığı bir lig maçında...)

Ahmet Özacar, 1937 yılında Lüleburgaz'da doğmuş, futbola orada başlamıştı. 1955 yılında Beşiktaş'a gelmişti. Kara Kartal'ın Siyah-Beyaz forması altında parlamıştı. Bu 18 yıllık zaman dilimi içinde Küçük Ahmet, Beşiktaş takımında tam 569 maç oynamış ve rakip kalelere 241 gol atmıştı. 569 maçla "Beşiktaş'ta en çok oynayan futbolcu" unvanını da kazanmıştı.

Küçük Ahmet, büyük başarılarla dolu futbol hayatında 2 kez B, 1 kez de A Milli Takımız'da olmak üzere 3 kez Ay-Yıldızlı formayı giymıişti. Futbol yaşamını, yıldızlaştığı Siyah-Beyazlı forma altında 1972'de noktalamıştı.

Ahmet Özacar, özel yaşamında da çok çalışkandı. Ekmek parasını çıkarmak için yorulmak bilmeden çalışırdı. Ayrıca çok dürüst insandı da. Bir mücellithane kurmuştu ve iyi işler yapıyordu. Mesleğinde işin iyisini ve hesaplısını yaparak tutunacağına inanmıştı. 23 Ekim 2005'te hayata veda etti.

(Soldaki fotoğraf: Beşiktaş'ın 1967 yılında kazandığı Cumhurbaşkanlığı Kupası, kaleci Necmi Mutlu'nun ellerinde... Yardımcı hoca Recep Adanır, Kaya Köstepen ve Ahmet Özacar - sağ başta - kupa sevinci yaşıyor...)