Bundesliga'nın ilk yabancı oyuncusu bir Türk'tü

Yayın Tarihi : 20 Eylül 2010
10305
Almanya Futbol Ligi'nin ilk sezonunda forma giyen dört yabancı futbolcudan en eskisi, üniversite öğrencisi Aykut Ünyazıcı'ydı.

 

Almanya'daki gurbetçilerin yeşil sahalardaki çocukları, bu ülkenin futbolunda her geçen gün dahAykut Ünyazıcı, Eintracht Braunschweig formasıyla...a ağırlıklı bir rol oynuyor. Genç yıldızlar, Türkiye ile Almanya arasında paylaşılamıyor, iki ülkenin futbol federasyonları arasında gerginlik konusu bile oluyor. Alman Milli Takımı'nın en önemli oyuncusu Mesut Özil de pasaportu hariç her yönüyle bir Türk.

Ancak Türkler'in Alman futbolundaki öyküsü, büyük işçi göçünden öncesine dayanıyor. Bundesliga'nın resmi olarak başladığı gün olan 26 Ağustos 1963'te, takımlarında ilk 11'de forma giyen ilk dört yabancı futbolcu arasında bir de Türk bulunuyordu: Aykut Ünyazıcı. 

25 Aralık 1936 Anakara doğumlu olan Ünyazıcı, Eintracht Braunschweig'ın 1860 Münih ile deplasmanda oynadığı ve 1-1 biten maçta, sahaya ilk 11'de çıkmıştı.

Futbola 1953'te okul takımında başlayan Ünyazıcı, Ankara Güneşspor'da oynadı. 1955'te Türk Genç Milli Takımı'nda üç kez forma giydi. 1956'da makine mühendisliği öğrenimi için Almanya'ya giden Aykut Ünyazıcı, 1958'de Eintracht Braunschweig kulübüne katılıp lisans çıkarttığı için, diğer üç futbolcudan daha eski oyuncu olma özelliğine sahip. Bu yönüyle de Almanya Ligi Bundesliga'nın ilk yabancı ve ilk Türk futbolcusu...

1965'e kadar sağ açık ve savunmada Eintracht Braunschweig formasını giydi. Toplam 78 maça çıkan futbolcu, bu karşılaşmalarda 5 gol kaydetti. Okulu bitince Türkiye'ye dönen Aykut Ünyazıcı bir süre de Ankaragücü formasını giydi.

Aykut Ünyazıcı'nın Santos karşısındaki başarısını öven Milliyet gazetesinin 5 Haziran 1963 tarihli haberi...Aykut Ünyazıcı'nın, 1963 yılında yılında Aşağı Saksonya (Niedersachsen) Karması'nın, Pele'li Santos ile oynadığı özel maçta forma giydiği de kayıtlar arasında bulunuyor. Bu maçın 2-0 önde kapattıkları ilk yarısında marke ettiği Pele'ye attırmayan Aykut ikinci yarıda sakatlanıp çıkınca, Alman takımı 3 gol yeyip, maçı 3-2 kaybetti.