Biricik - Henüz 17 yaşında ama iki plağı var

Yayın Tarihi : 23 Mart 2017
10694
Ortaokul son sınıf öğrencisi ve sanatçı bir ailenin tek kızı olan Biricik, ilk mikrofon karşısına çıktığı günü ve aradan geçen günlerin öyküsünü anlatıyor..

 

Şimdi sizlere gencecik bir kızdan söz edeceğiz... Kuzguni siyah saçlı utangaç tavırlı 1957 yılında Adana'da doğan Biricik, ilk müzik derslerini bir dönemin ünlü caz bateristi olan üvey babası Burhan Tonguç'tan aldı.elinde ders kitaplarıyla karşımızda duran bu ortaokul son sınıf öğrencisinin adı Biricik. Henüz 17 yaşında. İlk plağının adı «Aşk bence sen demektir», ikinci plağı ise «Amin» adını taşıyor... 

«Benim şarkıcı olmam sadece bir rastlantı» diyor genç kız ve ilave ediyor:

- «Eğer o gece elimdeki gitarla çıkıp şarkı söylemeseydim, belki de şimdi karşınızda olmayacaktım.» 

Biricik'in "O gece" dediği acaba hangi gece? Bunu kendisine sorduğumuzda, yüzünde çocuksu bir tebessüm beliriyor:

- «Bundan iki sene kadar önce babamın ısrarıyla gitar dersleri almaya başladım. Her aile toplantısında gitar elimden düşmez oluyordu. Bana şarkı söyletiyorlar, gitar çaldırıyorlardı... Ama her şey o gece değişti. Nereden bilebilirdim ki aramızda gitarist Cengiz Coşkuner'in de bulunduğunu? Bir düğündeydik... Yanılmıyorsam Joan Baez'in bir şarkısını söyledim o gece... Sonra alkışlar ve bana doğru uzanan bir el... 'Tebrik ederim, kutlarım' diyordu karşımdaki adam. Bu, biraz evvel sözünü ettiğim Cengiz ağabeydi.»

Biricik, 'Hocam' dediği Orhan Gencebay ile bir çalışma sırasında...Kendisine ilk yardım elini uzatan Cengiz Coşkuner'den bir süre gitar dersleri almaya başlamış. Sonra Kervan Plak Şirketi'ne ilk plağını doldurmuş. 

«Arabesk tarzında söylediğim için Orhan Gencebay ağabey bana büyük yardımda bulunuyor. Birlikte çalışıyor, sesime gidecek şarkıları birlikte seçiyoruz» diyen Biricik, ailesinin tek çocuğu. Üvey babası Burhan Tonguç geçmişin ünlü caz bateristlerden. Şimdi sadece kızının plak çalışmalarında çalıyor.

Ortaokulu bitirince konservatuvara gitmek isteyen Biricik, sahne teklifleri için ise «Henüz erken» diyor...

(Ses Dergisi - 5 Nisan 1975)