Bilgen Bengü, Amerika'da şans deneyecek

Yayın Tarihi : 25 Mart 2017
6135
Bilgen Bengü, 20 yıldır Amerika'da yaşayan ve ünlü bir doktor olan dayısının arzusu üzerine, bu ülkede müzik çalışmaları yapmayı planlıyor.

 

Bilgen Bengü, Amerika'ya gidiyor. Daha doğrusu, Bilgen'i Amerika'ya çağırıyorlar.

Bilgen Bengü, Amerika'da başarılı olsa bile bir aydan fazla kalmayı düşünmüyor.Genç şarkıcının, yirmi yıldır Virginia eyaletinin Roanoke kentinde yaşayan bir dayısı var. Adı Vedii Ayyıldız. Ayyıldız, kanser ameliyatları ile ünlü bir doktor. Maddi durumu çok iyi. Özel bir hastane sahibi. Avrupa'da bir ameliyat yapmaya 40 bin dolara gidiyor. Yengesi Judi ise kilisede soprano. Ayinlerde, törenlerde birinci solist.

İşte dayısı ile yengesi, Bilgen Bengü'nün Türkiye'de doldurduğu plakları dinledikten sonra, aralarında bir karara varmışlar. Ve bu kararlarını da, Bilgen'e yazdıkları şöyle bir mektupla bildirmişler:

- «Şansını bir kez de Amerika'da denemeye ne dersin? Biz şanslı olacağına inanıyoruz ve bu konuda sana her türlü yardımı da yapmaya hazırız. Sen 'Evet' de, gerisine karışma.»

Şimdi Bilgen Bengü Mayıs veya Haziran ayında Amerika'ya gitmeye hazırlanıyor. Bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklıyor genç şarkıcı:

Bilgen Bengü hiçbir zaman Türkiye'den tümüyle kopmayı düşünmüyor. Çünkü buralardan uzakta, özlem içinde sanat yapabileceğine inanmıyor.- «Oraya büyük umutlar içinde gidecek değilim. Aslında dayımı, yengemi ve iki yeğenimi görmek yetecek bana. Bu arada müzik konusunda yaptığımız girişimlerden de olumlu sonuçlar alırsak, ne ala.»

Başarılı olsun veya olmasın Bilgen Bengü, Amerika'da bir aydan fazla kalmaya niyetli değil. Çünkü, buralardan tümüyle kopmayı düşünemiyor... Üstelik, bir de Türk müziği tutkusu var:

- «Küçüklüğümden beri Türk müziğine aşırı bir sevgim vardır. Sesim de yatkın. Gelecek yıl Türk Sanat Mütziği Devlet Konservatuvarı'na girmek istiyorum. Ancak orayı bitirdikten sonra yurt dışında iddialı olabilirim...»

Kısacası, önce Türk müziğinde başarılı olmayı amaçlıyor Bilgen Bengü. Ötesini önemsemiyor.

(Ses Dergisi - 16 Nisan 1977)