Ayferi - Tahran'ın Türk kraliçesi!

Yayın Tarihi : 08 Ekim 2017
4659
1969 yılında iş için gittiği İran'da evlenerek kalan şarkıcı Ayferi, Tahran'ın 'gazinolar kraliçesi' oldu.

 

Bir dönem Türkiye'nin en ünlü şarkıcılarından olan Ayferi, 1969'da çalışmak üzere gittiği ve evlenerek kaldığı Tahran'da, şimdi üç gazinonun birden sahibi. Bunlardan biri olan Gazino Vanak, Orta Doğu'nun en lüks lokali.

Tahran'da tüm hayallerini gerçekleştiren Ayferi, buna rağmen Türkiye özlemiyle yanıp tutuşuyor, ülkemizden söz edilince gözyaşlarını tutamıyor.Buna rağmen mutlu değil Ayferi. Tahran'a giden Türkler, orada gördüklerini yurda döndüklerinde anlata anlata bitiremiyorlar. «Aman efendim, o ne ihtişamlı yaşamak öyle. Bir Türk kadınını orada o durumda görünce göğsümüz kabardı. Elmaslar, pırlantalar içinde yüzüyor. Üç gazinonun birden sahibi. Hele bunlardan biri olan gazino Vanak, yalnız İran'ın değil; Orta Doğu'nun en muhteşem lokali. Sonra, sarayla da yakın dostluk kurmuş. Yani, nasıl yaşadığı görülmeye değer. Ama...»

1939 Zonguldak doğumlu şarkımız Ayferi, Tahran'da gerçekten gözleri kamaştıran bir lüks içinde yaşıyor. Ama... İşte işin içinde bir «Ama» var... Parasal yönden arzuladığı, hayal ettiği şeylerden bile fazlasına sahip olmasına rağmen, Ayferi vatan hasreti ile yanıp tutuşuyor.

Onu en son Emel Sayın'la İran'a gittiğimizde gördüğümüz zaman hüngür hüngür ağlamış, «Para her şey demek değil. Vatan hasretinin yerini hiçbir şey dolduramıyor. Türkiye'yi çok özlüyorum. Ancak sık sık gelmeme olanak yok» demişti.

(Not: Manşet fotoğrafında Ayferi (en soldaki), İran'a konsere gelen sanatçı arkadaşlarıyla hasret gideriyor. En sağdaki Emel Sayın...)

(Ses Dergisi - 11 Haziran 1977)