Aydın Tansel - Yeşilçam'da yeni bir jön adayı

Yayın Tarihi : 03 Nisan 2017
6775
Şarkıcı Aydın Tansel, yapımcı Enver Özer'in teklifine «Evet» diyerek ilk filmine başladı. Tansel'in rol arkadaşları Müjde Ar ve Sevda Ferdağ...

 

 

Sansür, ham film sıkıntısı ve yeni oyuncu yokluğu şu günlerde Yeşilçam'da süregelen dertlerden bazıları... İlk iki sorun bir yana bırakılacak olursa, yapımcılar hemen her gün alışılagelmişin dışında yeni bir oyuncu bulup filmlerinde oynatmak çabasında.

Aydın Tansel, ilk filminde 'sevgilisi' rolünde oynadığı Müjde Ar ile çok iyi anlaşıyor.Sinemadan sahneye geçenlerin yanı sıra, sahneden sinemaya geçen bir çok ünlü isim olduğunu biliyorsunuz. Bunlardan sonuncusu geçen yıl «Meryem Ve Oğulları» adlı filmle beyazperde için ilk filmini çeviren Erol Evgin'di. Şu günlerde ise beyazperdede izleyeceğimiz ünlü bir hafif müzik şarkıcısı var: Aydın Tansel...

Geçtiğimiz yıl kendisine çeşitli firmalardan yapılan film tekliflerini kabul etmeyen genç şarkıcı, «Bana uygun bir senaryo olursa oynarım» diyordu. Ve geçtiğimiz günlerde Tansel'e Özer Film'den bir teklif geldi. Firma sahibi Enver Özer'le anlaşan sanatçı hemen filmin çekimine başladı.

Türk-İran ortak yapımı olan filmin ilk planları Yeşilköy Havaalanı'nda çekildi. Senaryosu Erdoğan Tünaş'a ait olan filmin yönetmenliğini Ümit Efekan, görüntü yönetmenliğini Hüseyin Özşahin yapıyor. Aydın Tansel'in rol arkadaşları ise Müjde Ar, Sevda Ferdağ ve Türkiye'de ilk filmini Perihan Savaş'la birlikte çeviren İranlı sanatçı Manuçerh Vusug. Aydın Tansel ilk filminde Ar'ın sevgilisini oynuyor.

Filmin başrollerinde Sevda Ferdağ, İranlı aktör Manuçerh Vusug, Müjde Ar ve Aydın Tansel oynuyor.- «İlk filmimde her şeyden önce Müjde Ar ve Sevda Ferdağ gibi iki güçlü oyuncu ile birlikte olduğum için gerçekten mutluyum. Çok iyi anlaşıyoruz. Sinema seyircisi beni tutarsa ileride başka filmlerde de oynamak isterim» diyen Aydın Tansel için Müjde Ar da şunları söylüyor:

- «Aydın, Türk hafif müziğinde gerçekten güçlü bir ses. Ancak, iyi de bir oyuncu. Sanırım umulandan daha iyi bir yapıt ortaya çıkacak.»

(Ses Dergisi - 19 Kasım 1977)

+++++ Bu film, "Tokat" adıyla sinemalarda gösterime girdi. Aydın Tansel, 1978'de "Kılıç Bey" adlı ikinci bir filmde daha oynayıp, sinema dafterini kapattı.