Artistler ve Otomobilleri Dizisi (8) Muammer Karaca

Yayın Tarihi : 04 Kasım 2012
19641
Yerli film ve tiyatro artistleri içinde en büyük, en pahalı ve tek 6 kişilik araba Muammer Karaca'nındır...


1966'da yayımlanan Artistler ve Otomobilleri dizisinde, bu kez ünlü tiyatro yıldızı Muammer Karaca'nın otomobiline göz atıyoruz...

**********

Muammer Karaca ile otomobilini objektifimiz karşısında yan yana getirmek için epeyce terledik. Bize o her zamanki sempatik haliyle: «Yahu bu fotoğrafı görenler bizim için neler söylemezler? 'Tiyatro oyuncularının kimisi evinin kirasını vermeden kaçar, kimisi de böyle 100.000 liralık arabalardan yere inmez' derler. Sonra, ben utanırım. Çünkü velinimetim seyircilerim otobüslerde birbirinin üstüne çıkarken, benim burada sadrazam gibi arabalara kurulmam milletin gazabını üstüme çeker» dedi. Sonra da, «Eğer gece yarısından sonra tiyatrodan çıkıp Yeşilyurt'taki evime dönmek mecburiyetinde olmasam veya turnelere çıkmasam böyle hususi otomobil almazdım» sözlerini ilave etti.

Muammer Karaca'nın 30 yıldan beri özel arabası vardır. Bugün yerli film ve tiyatro artistleri içinde en büyük (köşkü gibi), en pahalı ve tek 6 kişilik araba Muammer Karaca'nındır.

Şevket Silahçıoğlu adındaki bir arkadaşından 115.000 liraya aldığı Buick marka, Skylark tipi otomobili 1964 modelidir. Bu arabayı niçin tercih ettiğini sorduğumuz zaman, «Chevrolet bizim memlekette çok satılır. Eskiyince taksi oluyormuş da... Halbuki ben rahatımı severim ve otomobil alırken bezirganca hesaplar yapmam. Buick, dünyanın süspansiyon bakımından en üstün arabasıdır» diyor.

Muammer Karaca hiçbir zaman ufak ve süratli arabalarından hoşlanmaz. Fakat «V» şeklindeki 6 silindirli arabası 200 kilometre sürat yapar.

Arabada sıcak ve soğuk hava tertibatı, buzdolabı ve Avrupalı filmcilerin (ve polislerin) kullandığı telsiz-telefon vardır. Muammer Karaca, sigaradan nefret ettiği için arabada sigara içmek yasaktır.