Artistler ve Otomobilleri (2) Fatma Girik

Yayın Tarihi : 04 Haziran 2012
25751
Fatma Girik'in «MG» marka otomobili «yarış tipi»dir. 1956'da aynı marka dünya sürat birincisi olmuştur. İki kişilik arabanın koltuklarında, uçaklarda olduğu gibi, sürat kemerleri vardır.


1966 yılında yayımlanan "Artistler ve Otomobilleri" dizisinde, bugünkü konuğumuz Fatma Girik...

**********

Fatma Girik yıllardır sinema piyasasında çalışır, en çok film çeviren ve en yüksek ücreti alan kadın artistlerimizden biri de odur. Güzel yıldız nedense bu seneye kadar özel bir vasıta sahibi olmak istememişti. Nihayet o da geçenlerde otomobilli artistler kervanına katıldı ve1962 modeli «MG» marka bu spor otomobili 45 bin lira ödeyerek satın aldı. Henüz ehliyet çıkartmadığı için otomobilini kaçak kullanan Fatma, bir defa Trafik Müdürü Şükrü Balcı'ya yakalanmıştır.

Yerli film ve tiyatro artistlerimizin otomobilleri, sahiplerinin karakterlerini açığa çıkarma bakımından birer «mihenk taşı»dır. Nasıl sarraflar, altının ayarını ölçmek için mihenk taşına sürtüyorsa, biz de artistlerin «ayarı»nı (giyimleri, eşyaları, evleri gibi) otomobilleriyle de ölçebiliriz. Bir artistin kazandığı para, gördüğü rağbet kadar; yetişme tarzı, dünya görüşü, hayat felsefesi, karakteri, meşrebi, mizacı, tahsili, terbiyesi aldığı otomobilden kolayca anlaşılabilir.

Fatma Girik'in çocukça ihtiraslarını kırmızı rengi seçmesinden anlarız. Tıpkı kırmızı balonları seçen çocuklar gibi... Arabasının «yarış otomobili tipi»nde olması, aceleciliğini açığa vurur. Otomobilinin bir motosiklet kadar küçük ve yere yapışacak kadar alçak olması onun «alçak gönüllülüğü»ne delalet eder.

Fatma Girik, aslında otomobilden çok motosikleti sever ve üzerinde saatlerce gezdiği halde bıkıp usanmaz. Fakirlik günlerini geçirdiği Kocamustafapaşa'daki mahallesine bir motosiklet üstünde gidecek ve rastladığa arkadaşlarının boynuna sarılıp öpecek kadar burun büyüklüğünden ve kibirden uzaktır...

Fatma Girik'in «MG» marka arabasının «spor» araba olması da onun merasimden, protokoldan, resmiyetten hoşlanmadığını gösterir. Fatma, toplum kurallarının sıkıcılığına daima isyan etmiştir. Arabasının üstünün açık olması da, onun açık sözlülüğüne delalet eder.

Fatma Girik bir gün taksiye binmiş. Şoför tam bir delikanlı, arabasını deli gibi sürüyor. Fatma'nın evinin önünde zınk diye fren yapıp durmuş ve sonra yıldıza dönüp sormuş «Nasıl buldun Fatoş abla?...» Fatmacık ne yapsın. Korkudan «İyi kardeşim» demiş... «İyi olmasına iyi ya» demiş şoför «Bir de ehliyet alsam mükemmel olacak. Fatma Girik de şimdi kendi halini o şoföre benzetiyor...

FATMA GİRİK'İN «MG»SİNİN ÖZELLİKLERİ:

Bu «MG» «yarış tipi» dir. 1956'da aynı marka dünya sürat birincisi olmuştur. Siyah tentesi çıkarılıp yerine portatif bir tavan konulabilir. İki kişilik arabanın koltuklarında (tıpkı uçaklarda olduğu gibi) sürat kemerleri vardır. 1962 modelidir ve 45.000 liraya alınmıştır. 85 beygir gücünde olan motoru 6 silindirlidir ve en çok 120 mil sürat yapar (takriben 200 kilometre kadar).

Araba 60 kilometre süratle harekete geçer. Yani, 1'inci viteste bu sürati yapar. «Westinghause» hava frenleri, hidrolik frenlerde bulunmayan yumuşaklık ve emniyeti sağlar. Fatma Girik ehliyeti olmadığı için arabayı şoförüne veya arkadaşlarına sürdürür. Fakat, kimsesiz yollarda direksiyon talimi yapmaktan da geri kalmaz. Bir an önce ehliyet alabilmek için otomobil kitapları okur. İki kapılı olan otomobilin kaloriferi vardır.

Fatma Girik'in «MG»si, yerli film artistleri içinde Ayhan Işık'ın yarış tipi Mercedes'inden sonra sürat bakımından ikinciliği elinde tutar. Yalnız bu «hızlılık» Fatma için sadece «arzu» ve «söz» olarak kalır.