Artistler ve Gardropları (1) Gönül Yazar

Yayın Tarihi : 05 Haziran 2012
20223
En son modayı artistler içinde ilk defa uyguladığı için bir moda mankeni gibi her giydiği şey taklit edilen Gönül Yazar, «Dünyada en büyük zevklerimden biri istediğim şekilde giyinmektir» diyor. Gönül Yazar yukarıdaki fotoğrafta, Mualla Özbek atelyesinde hazırlanan beyaz akşam elbisesi ile görülüyor.

"Artistler ve Gardropları" başlıklı yeni dizimiz başlıyor... Bu dizide 1966 yılında, ünlü sanatçılarımızın 1967 kışı için hazırladıkları giysilerine göz atacağız. İlk misafirimiz, "Taş Bebek" lakaplı Gönül Yazar...

Gönül Yazar kendine mahsus giyim stili olan artistlerin başında gelir. Seçtiği giyecekler çoğunlukla onun çocuksu karakterini tamamen aksettirir. Gönül, «Boyum posum olmadığı için elbiseleri kendime göre seçerim. Pek kısa etek giyemiyorum, ama yaşımı küçük gösteren modelleri eskiden beri tercih ederim. Elbiseler beni her şeyden önce cana yakın bir kadın olarak göstermeli» demektedir.

(Soldaki fotoğraf: Terzi Mualla Özbek'in atelyesinde dikilen pembe tuvaletin adı "Gönlüm Sende"dir. Gönül Yazar'ın en sevdiği elbiselerden biri olan tuvaletin önünde stras taşlar, göğüs ve eteklerinde pembeye boyanmış devekuşu tüyleri bulunmaktadır.)

Gönül Yazar, hiçbir şöhreti olmasa, sadece giyimiyle dahi ün yapabilecek kadınlardandır. Kazandığı paranın hemen hepsini elbise ve berberlere sarf eden Gönül Yazar'ın sadece ufak bir apartman katı ve otomobili vardır. «Bir artist kazancının çoğunu giyimine sarf etmezse çabuk unutulur. Hele alaturka şarkıcı olursa bu, mecburiyet haline gelir» diyen Gönül Yazar sözlerine şunları ilave ediyor:

Oysa, sevimli olmak güzel olmaktan daha mühimdir. Sonra soğuk güzeller vardır. Bunlar giyimleri ile bu soğukluklarını büsbütün artırıyorlar. Ben elbise ve onun aksesuvarını seçerken her şeyden önce benim mizacıma uygun olmasına dikkat ederim. 'Taş Bebek' sözü boşuna çıkmadı. Vücudum ince uzun olmadığı için ben de taş bebekler gibi makyaj yapıp çocuk ve genç kız gibi giyindim. Bu, bana büyük bir sempati sağladı.

(Soldaki fotoğraf: Gönül Yazar, bu yılın moda rengi olan moru çok sever. Pierre Balmain'in kreasyonu olan bu modelin bluz kısmı simli ipek kumaştandır.)

Zaten bu yıl yaşlı kadınlar için bile genç kız modası tatbik ediliyor. Ben mini eteği tutmuyorum. Bacaklarım dolgun olduğu için dizimin biraz yukarısında yaptırıyorum elbiselerimi. Bu 1967 kışı için bütün elbiselerimi terzi Mualla Özbek'e diktirdim. Fakat sık sık Beyrut, Kahire, Roma, Milano, Paris ve Londra'ya Maruf Bektaş'la gittiğim için oralardan da birçok elbise, pabuç, çanta ve aksesuvar alıyorum. Mesela ünlü berber Carita ve Aleksandr'dan bir örgü ve bir bukle aldım. Paris'teki 'Burma' mağazasından mücevherat, Milano'daki 'Serapyan'dan çanta ve pabuç aldım.

Ben gece elbiselerinde sırtı ve omuzu çıplak olanları tercih ederim. İnsanlar güzel yerlerini gösterip çirkin yerlerini saklamalıdırlar. Şimdi 200'e yakın pabucum var. Zaten çanta, pabuç, çorap ve aksesuvara çok meraklıyımdır. Bu yılın moda rengi moru kullanıyorum. Ama, ben daha çok beyaz ve siyahtan hoşlanırım. Yeşil ve kırmızıdan nefret ederim.

Son seyahatimde kareli yün çoraplar, gümüş ve altın çoraplardan da bol bol aldım. Tabii bunların ömrü ancak üç ay sürecek ve ben onları ancak birkaç defa giyip bırakacağım. Artist, sırtında elbise eskitmez. Modası geçen değil, üzerinde birkaç defa görülen şeyi bile giyemez. Ben, şöhretimi büyük ölçüde giyimime borçluyum.»

(Soldaki fotoğraf: Bu mavi gümüş kokteyl elbisesi oryantal çizgilerin modernize edilmesiyle ortaya çıkmış bir modeldir.)

Gönül Yazar, bir mevsimde en az 20 çeşit elbise yaptırmakta olduğuna göre bir elbisesini ortalama 5-6 defa giymektedir. Manto ve kürkleri bu hesaba dahil değildir. En son modayı artistler içinde ilk defa uyguladığı için bir moda mankeni gibi her giydiği şey taklit edilen Gönül Yazar, «Dünyada en büyük zevklerimden biri istediğim şekilde giyinmektir» diyor.

Gönül Yazar'ın elbiseleri içinde en çok masraf yaptıkları gece elbiseleri ve tuvaletlerdir. Bu elbiseleri sadece şarkı söylerken sahnede giymez, filmlerde de kullanır. Prodüktörler de en acayip kıyafetleri ondan beklerler. Gönül Yazar, bugünlerde giyimi için en büyük masraflardan dahi kaçınmamaktadır.