Artistler ve Evleri Dizisi (5) Hüseyin Baradan

Yayın Tarihi : 12 Haziran 2012
32112
Yeşilçam'ın ünlü "kötü adamı" Hüseyin Baradan'ın Eşref Efendi Sokağı'ndaki evi, mütevazı imkanların iyi niyetle seferber edildiğini gösteren örneklerle dolu.


1966 yılına ait yazı dizimizin bugünkü konuğu, Türk sinemasının en önemli karakter oyuncularından biri olan Hüseyin Baradan...

**********

Hüseyin baradan'ın evinde yemek Odası 6 kişiliktir. Dikdörtgen şeklindeki masa ile 6 koltuktan ibarettir. Köşede bulunan kanarya, salonun özelliğini teşkil eder.Telefonla bizi aramış, «Benim de evim güzeldir, gelin bir bakın» demişti. Baradan'ın bu sayfada resimleri görülen evinde belki olağanüstü bir taraf bulamayacaksınız. Fakat her köşesinin mütevazı imkanların iyi niyetle seferber edildiğini gösteren örneklerle dolu olması, «Baradanhane»nin bu seriye katılmasına yol açtı.

Hüseyin Baradan'ın evi Pangaltı'dan Kurtuluş'a giden yol üzerinde Eşref Efendi Sokağı'nda Melek Apartmanı'nın en üst katındadır. Aktör, burada eşi Hayriye ve oğlu Levent ile birlikte yaşar. Baradan'ın evinde kapıdan ufak bir hole girilir.

Hol, iki kapı ile L şeklindeki salona açılmaktadır. Salonun başlangıç kısmında modern stilde üç kırmızı koltuk var. Ayrıca içinde kristal içki takımları bulunan formika büfe, salona değişik bir hava vermektedir. Salonun tabanı açık kahverengi Isparta halısıyla örtülüdür. Ortada bulunan büyük sehpa ile büyük koltuğun yanındaki küçük sehpa formikadır. Duvarda Salih Acar'ın bir tablosu asılıdır. Büfenin üstünde görülen saati de İsviçre'den özel olarak getirtmiş.

 Hüseyin Baradan, eşi Hayriye ve oğlu Levent salonda sohbet ediyorlar. Salonda siyah formika sehpalar, pembe abajur kırmızı  ve koltuklar bulunuyor.Gür bıyıklı aktörün evinin en ilgi çekici köşesi hiç şüphesiz, salonun diğer bir oturma bölümü olan Karagöz-Hacivat köşesidir. Baradan, buradaki Karagöz-Hacivat tablosunu eşi Hayriye ile birlikte deve derisinden yaptığını söylemektedir. Bu bölümde lacivert, kahverengi ve mavi üç koltuk daha vardır. Koltukların arasında İzmir işi hasır bir sehpa göze çarpar. Sehpanın üzerinde misafirler için her cins sigara bulundurulur. Köşede bulunan kanarya kafesini ise Baradan kendisi yapmıştır.

Yemek salonunda dikdörtgen bir masa, altı koltuk vardır. Bu salonun da bir köşesinde kanarya kafesi göze çarpar. Baradan, «Evde kanarya sesi duymazsam, neşem kaçar» demektedir.

L tipi salondan bir kapı ile mutfak, banyo ve iki yatak odasının bulunduğu bölüme geçilir. Mutfak beyaz fayans kaplıdır. Hemen yanında da Baradanlar'ın banyosu bulunur. Duşu, kurnası, ayrıca bir de gömme küveti ile adeta minyatür bir hamamdır bu banyo.

Evin diğer bir oturma köşesini Karagöz-Hacivat tablosu süslüyor. Hüseyin Baradan ile eşi, bu tabloyu deve derisinden yapmışlar. Resimde İzmir işi hasır sehpa, arkada lacivert, krmızı, mavi koltuklar, onun arkasında da büfe görülüyor.Baradan'ın yatak odası ile oğlunun yatak odası yan yanadır. Yatak odalarında banyonun duvarlarında olduğu gibi mavi renk hakimdir. Yerdeki halı, perdeler, modern stildeki karyola, karyolanın iki yanındaki komodinler ve duvar boyunca uzanan gardrop hep mavi boyalıdır.

(Ses Dergisi - 1966))