Artistler ve Evleri (12) Ayhan Işık

Yayın Tarihi : 05 Mart 2013
77716
Artist olmasına rağmen son derece muhafazakar bir insan olan Ayhan Işık, «Bekar olsaydım önemi yoktu, ama şimdi evliyim. Beni affedersiniz herhalde» diyerek yatak odasının fotoğrafının çekilmesine razı olmadı. Yukarıdaki fotoğrafta, Ayhan Işık, oturma salonunda görülüyor. Almanya'da özel olarak yaptırılan müzik dolabının değeri tam 25 bin liradır.

1966 yılının Artistler ve Evleri dizisinde bu kez de "Taçsız Kral" Ayhan Işık'a konuk oluyoruz...

**********

Ayhan IşıkAyhan Işık'ın evi, İstanbul'un en gözde semtlerinden Topağacı'nda, «Ihlamur Yolu» Caddesi üzerindedir. Aktör burada 28 kapı numaralı Şahin Apartmanı'nın 4'üncü katında eşi Gülşen ve kızı Serap ile gerçekten mutlu bir hayat yaşar.

Bayan Gülşen Işık, High School'dan mezun olduğu için, evini İngiliz stilinde döşemiştir. Her eşyanın seçilişinde ve eve yerleştirilişinde hissedilir derecede İngiliz havası vardır. Kapı ufak bir antreye açılır. Antreden L tipi bir salona geçilir.

(Üstteki fotoğraf: Bu kısım, büyük salonunbir köşesidir. Duvarları tablolarla süslüdür. Tavanda görülen avize 12 parçadır, çok kıymetlidir.)

Bu salon oldukça geniştir. Duvarları bej boyalı ve Van Gogh, Pissaro, Monet, Cesanne gibi tanınmış ressamların röprodüksiyon tabloları ile süslüdür. Salonun bir köşesinde biri büyük, ikisi küçük, hasır hezaren koltuklar vardır. Diğer bir köşede ise İngiliz stili 6 koltuk durmaktadır.

Koltukların arasındaki Fransız stili sehpanın üstünde yaldızla boyanmış buğday ve mısır demeti odaya renkli bir hava vermektedir. Gene salonun başka bir köşesinde cilalanmış bir küpün içindeki başak demeti de pek hoş... Ayhan IşıkKapının yanında Fransız stili bir sehpa durur. Üzerinde kırmızı kristial, sembolik bir kadeh vardır. Sehpanın üstünde, tıpkı İzzet Günay'ın evinde olduğu gibi, oval, kenarları yaldız çerçeveli, kristal bir ayna asılıdır.

(Soldaki fotoğraf: Kütüphane evin en renkli köşesidir. Üzeri ceviz kaplama çalışma masası ile üç katlı bir kitaplık bulunur bu odada. Fotoğrafta Ayhan Işık, kızı Serap ile...)

Evin en kıymetli eşyası şüphesiz ki, müzik dolabıdır. Değeri 25 bin liradır. Almanya'da, İngiliz stilinde özel olarak yapılmıştır. Ayhan Işık, yorgun olduğu zamanlar müzik dinlemeye bayılır.

Opalin, antika şapkalı üç masa lambası, kırma kristal avize üzeri oniks taşı ile kaplı Çin işi alçak masa, 10 bin lira değerindeki «velür do jen» kaplama, üç kişilik koltuk, yeşil satenden yapılmış orijinal gazetelik, salonun zenginliğini meydana getirmektedirler.
Yemek salonu tamamen ingiliz tarzındadır. Altı kişilik yemek masası ile yemek takımlarının konduğu dolap, masif maundur. Üzeri mermer ile örtülü büfe de yemek salonunda bulunmaktadır. Bu büfenin üstünde antika Çin çay takımı vardır. Değeri 10 bin liradır. Eve gelen misafirler, bu takımı hayranlıkla seyrederler.

Ayhan Işık(Soldaki fotoğraf: Yemek salonu İngiliz tarzındadır. Altı kişi rahatça yemek yer. Üzeri oniks taşı ile örtülü büfe buradadır. Büfenin üstünde Çin işi bir çay takımı durur. Değeri 10 bin liradır. Duvarda iki röprodüksiyon tablo vardır. Avize kesme kristaldir. Çok pahalı cinstendir.)

Ayhan Işık'ın evinin en renkli köşesi, kütüphanesidir. Duvarları boydan boya kitaplarla kaplı olan bu odada, kazandığı hediyeler, kendisinin bundan 16 yıl önce çalıştığı «Hafta» ve «Yıldız» mecmualarının ciltleri, eşinin İngilizce kitapları bulunmaktadır. Boş zamanlarının çoğunu bu odada geçirir.

Artist olmasına rağmen, «muhafazakar» bir insan olan Ayhan Işık, yatak odasının fotoğraflarını çektirmedi. «Bekar olsaydım önemi yoktu ama şimdi evliyim. Beni affedersiniz herhalde» dedi. «Kral»ın evinin en büyük özelliği, mutlu aile havasının her an hissedilmesidir.