Gazinoya tamam, sinemaya devam, operaya selam

Yayın Tarihi : 09 Ocak 2016
9109
Altan Günbay ile eşi Müveddet Günbay, gazinolarda bir yıl çalıştıktan sonra, operaya dönme kararı aldı. Altan Günbay, sinemada oynamaya da devam edecek.

 

Operadan gazinolara transfer olan ilk sanatçı Sevda Aydan olmuştu. Sonra arkası çorap söküğü gibi geldi: Nevin Pere, Pekin Kırgız, Ferhan ve Doğan Onat ve nihayet Altan ve Müveddet Günbay... 

Altan Günbay, gazinolarda bir yıl şarkı söyledikten sonra, operaya geri döndü.Gazino ve kulüplerde çalışmaya başlayan opera sanatçıları önceleri halk tarafından büyük ilgiyle karşılandılar. Fakat yavaş yavaş bu ilgi azaldı. Bu arada para kazanmak için operadan istifa eden sanatçılar da ilerisi için hayatlarını garanti altına almışlardı. 

Önce Nevin Pere'nin operaya döneceği söylendi. Fakat Pere, operaya döneceği yerde Türk müziği söylemeye başladı. Pekin Kırgız askere gitti. Doğan ve Ferhan Onat sessiz sedasız eski mesleklerine döndü. Ferhan ve Doğan Onat'ın hemen ardından da Altan ve Müveddet Günbay operaya dönünce gazinolarda, gece kulüplerinde kala kala bir Sevda Aydan, bir de Nevin Pere kaldı...

Altan ve Müveddet Günbay, operadan 1970 yılının Eylül ayında ayrılmışlardı. O günlerde kendisiyle görüştüğümüz iki sanatçı operadan istifalarının nedenlerini şöyle açıklamışlardı:

- «Operadan ayda 2 bin lira maaş alıyoruz. Gazinolar ise aynı  parayı bir gecede veriyorlar.  Operadan  ayrılmamızın tek nedeni  maddi. İstifa  mektubumuzu genel  müdürlüğe  verdik ama kalbimiz yine de opera için  çarpıyor.»

Altan Günbay ve eşi Müveddet Günbay opera sahnesinde.Günbaylar, operadan ayrı kalmaya sadece bir yıl dayanabildiler. Bir yıl boyunca gazinolarda, operalardan aryalar, napoliten şarkılar söylediler. Fakat opera binasının havasını teneffüs edemedikleri için olacak, geçenlerde yine operaya dönmeye karar verdiler. Operadan istifa ettiğinin ertesi günü görüştüğümüz Altan Günbay'la, operaya dönmeye karar vermesinin yine ertesi günü konuştuk. Altan Günbay operaya dönüşünün nedenlerini bize şöyle anlattı:

- «Operadan istifamızdan bir yıl sonra eşim Müveddet'le birlikte yepyeni bir karar aldık: 'Gazinoya tamam, operaya selam, sinemaya devam'. Evet, artık gazino çalışmalarımız tamamen  bitti. Bu işi Altan-Müveddet Günbay, İstanbul Kültür Sarayı yandığı için, opera çalışmalarına Maksim'de başladı.sadece para için yaptığımızı sizlere bundan bir yıl önce de söylemiştim. Bir yıl içinde hayatımızı garanti altına aldık. Artık bu durumda gazinolarda çalışmamızın anlamı kalmadı. Biz yıllarca operaya emek vermiş sanatçılarız, insan  alıştığı şeyden ayrı yaşayamıyor, önümüzdeki günlerde opera çalışmalarımıza yeniden başlayacağız fakat, bu arada film çalışmalarım da operadan fırsat bulduğum süre içinde devam edecek. Üzüldüğüm tek bir nokta var. Biz Kültür Sarayı'nı sağlam bırakmıştık, yanmış bulduk. Ne dersiniz, şans işte.»

Altan ve Müveddet Günbay şu günlerde İstanbul Devlet Operası'nda çalışmalara başladılar bile. Karı-koca ilk olarak önümüzdeki ay sahneye konacak "Cosi Fan Tutte" operasında başrolde oynayacak. Opera yaz tatiline girince Müveddet Günbay evinin işleriyle meşgul olacak, Altan Günbay da film çalışmalarına devam edecek.

(Ses Dergisi - 18 Mart 1972)