Ali Şen ve Şener Şen'in 'tiktak'lı dünyası!

Yayın Tarihi : 11 Nisan 2017
8554
Her ikisi de usta birer oyuncu olan baba Ali Şen ile oğlu Şener Şen, sanat çalışmalarından arta kalan zamanlarını eski saatleri tamir ederek geçiriyor.

 

Hemen her sanatçının, işi dışında bir uğraşı vardır. Baba-oğul Şen'ler de, bit pazarından hurda saatler alırlar, aylarca üzerinde çalışıp, onu pırıl pırıl yaparlar. Ali Şen ve oğlu Şener Şen, bu yüzden de, sık sık birlikte olur.

Ali Şen, Yeşilçam Sokağı'na yıllarca emek vermiş, yüzlerce filmde rol almış bir sinema sanatçısı... Oğlu Şener Şen ise, radyo, televizyon, sinemaya ve tiyatroda çalışan başarılı bir oyuncudur.

Babası Ali Şen'den öğrendiği saat tamirciliği konusunda iddialı olan Şener Şen, 'Boynuz kulağı geçecek' diyor.Bir süredir Almanya'da, Ayla Algan'la birlikte tiyatro çalışmaları yapan Şener Şen, şu sıralar İstanbul'da... Geceleri Şan Müzikholü'nde Sezen Aksu ile birlikte sahneye çıkarken, gündüzleri babasının Etiler'deki evinde gecenin yorgunluğunu atıyor...

Baba ile oğulun bu denli anlaşabilmelerinin önemli bir nedeni, müşterek bir hobilerinin olması... Baba-oğul Şen'ler usta birer saat tamircisi.

"Babam bu işi yıllardır yapar" diyor Şener Şen, yeni hobisinden söz ederken; "Ama ben daha düne kadar bu işi hiç önemsememiştim. Babamın ısrarıyla üzerine eğilince saat tamirciliğinin ne kadar zevkli olduğunu anladım. Bu işin ustası sayılan babamın çırağıyım şimdilik. Ama kısa sürede boynuz kulağı geçecek!"

Baba Şen'in evinde ilk dikkatimizi çeken şey salonun duvarlarını süsleyen eski saatlerdi. "Eski saatlere düşkünsünüz galiba..." dediğimiz zaman, oturduğu koltuktan şöyle bir doğrularak gülümseyerek, "Belki İnanmayacaksınız ama onların hepsini ben tamir ettim" dedi.

Yıllar yılı, film çalışmalarının dışında kalan zamanını hep evinde geçirmiş Ali Şen. "Evde bozulan her şeyi ben tamir ederim" diyor; "Tamir ettiğim cihazların arasında eski saatlerin ayrı bir yeri vardır. Yıllardır bitpazarlarını dolaşır, eski bozuk saatleri ucuza alır eve getiririm. Satın aldığım duvar saatleri benim çocuğum gibidir. Önce itina ile temizlerim. Dış kutusunun temizliği bittikten sonra sıra içindeki yay ve çarklara gelir. Eksik olan parçaların yerine başkalarını uydurmaya çalışırım. Örneğin akrep ve yelkovanları tutan pim benim buluşum olan toplu iğnedir. Tamir ettiğim saatlerin bana göre kıymetli olanlarını evin çeşitli yerlerine asarım. Diğerlerini ise eşe dosta hediye ederim."

Baba Ali Şen'le konuşurken oturduğu kösede bizleri sessizce dinleyen Şener Şen, sonunda söze karışmak ihtiyacını duydu. "Bu eski saatleri tamir etmek babadan oğula geçen bir miras oldu bizim için. Babam gibi sanatçı olduğuma göre, saat tamirinde de onun izinde yürümem normal değil mi?"

(TV'de 7 Gün dergisi  - 1 Şubat 1982)