Akil Hoca'yı Tosun Paşa öldürdü!

Yayın Tarihi : 17 Kasım 2016
46965
Hababam Sınıfı'nda gözleri iyi görmeyen felsefeci Akil Hoca'yı canlandıran Akil Öztuna, Tosun Paşa filminin çekimleri sırasında deveden düşerek öldü...

 

Hababam Sınıfı'nın unutulmaz karakterlerinden, gözleri iyi görmeyen felsefe hocası Akil Hoca'yı unutmak mümkün mü? Hababam Sınıfı'nda, sürekli haylaz öğrencilerin muzipliklerine muhatap olan öğretmenlerden biri olan Akil Hoca'yı Akil Öztuna canlandırmıştı.

Akil Öztuna, Hababam Sınıfı'nın unutulmaz felsefe öğretmeni Akil Hoca rolünde...10 Ocak 1905'te doğan ve aslen asker olan Akil Öztuna, sinemaya oldukça geç başladı. 1974'te "Dövüşe Dövüşe Öldüler" filminde rol alan Öztuna daha sonra üç Hababam Sınıfı serisinde oynadı. Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ve Hababam Sınıfı Uyanıyor filmlerinde Akil Hoca'yı canlandırdı. 1975 yılında çevrilen Sarı Necmiye filminde de rol aldı.

Aynı zamanda tiyatro sanatçısı Aytaç Öztuna'nın babası olan Akil Öztuna'nın son filmi ise 1976 yapımı Tosun Paşa oldu. Bu filmde "Tellioğulları'nın Reisi Akil" rolünde oynayan Öztuna, Kemerburgaz'daki çekimler sırasında deveden düşerek iç kanama geçirdi ve 18 Kasım 1976'da yaşama veda etti.

Bu olayı, aynı filmde rol alan Zihni Göktay, 22 Aralık 2014 tarihli Radikal gazetesine şöyle anlatıyor:

"Tosun Paşa, 35 mm'lik film ile çekildi. Kartal Tibet'in de yönetmen olarak ilk filmiydi. Güreş yarışları, yumurta yarışları, çuval yarışları vardı. 27 iş günü çalıştık. Ne kadar prova yapsak da bir kere de çekilemiyordu tabi. 35'lik film de karaborsaydı o dönem, çok pahalıydı. Bir kerede olmayınca Kartal Ağabey çok sinirleniyordu, çünkü o da Arzu filmin sahibi Ertem Eğilmez'e hesap veriyordu. Filmde, Akil Öztuna da vardı, Adile Naşit'in kardeşini oynuyordu. Kemerburgaz'ın kumluk bölgesinde deveden düştü, iç kanama geçirip öldü. Akil Öztuna ölmeden önce, ilk yardım hastanesinde, hasta yatağında bağladılar filmi. Aman bir boşluk olmasın, montajda bir şey olmasın diye..". 

Akil Öztuna'nın, Milliyet gazetesinde yayımlanan ölüm ilanı...Geç yaşta başladığı sinema serüvenünde, 71 yaşında, bir film çekimi sırasında hayatını kaybeden Akil Öztuna, geride Aytaç, Gültaç, Ertaç, Nurtaç adlarında dört çocuk ve beyazperdede belki de sonsuza kadar sürecek tebessümler bıraktı. 

Akil Hoca'nın, MEB müfettişini öğrencilerden biri zannettiği için okuldan kovulup, "Milli Eğitim Bakanı"nın da hocası olduğu ortaya çıkınca geri alınmasını ya da tüm öğrencilerin maça kaçtığı bir gün girdiği boş sınıfa karşı, "Bugün ne kadar da sessizsiniz" demesini kim unutabilir?

(Not: Bu yazıdaki bilgiler, Akil Öztuna'nın kızı Aytaç Öztuna Hanımefendi tarafından doğrulanmıştır.)

(Turknostalji.com)