Çileli Bülbüller filminin üç çileli bülbülü!

Yayın Tarihi : 25 Aralık 2016
5312
Çileli Bülbüller filminin harici sahnelerinde güneş altında çile çeken üç şöhretli şarkıcı Adnan Şenses, Gönül Akkor ve Berkant, "Bundan sonra yazın sahne, kışın film" diyor...

 

Adnan Şenses, Gönül Akkor ve Berkant... İkisi Türk müziğinde, biri hafif batı müziğinde şöhret yapan üç şarkıcı "Çileli Bülbüller" filminde yanyana geldi.

Bu filmin ilginç bir hikayesi var. Yeşilçam'ın en enteresan tiplerinden biri olan prodüktör Cemil Uyanık, Önce Nuri Sesigüzel ve Yıldız Tezcan ile anlaşmış, "İki bülbülü karşı karşıya koyayım, öttüreyim" demiş, filmin ismini de "Öten Bülbüller" koymuş. Sonra nedense Nuri Sesigüzel vazgeçmiş bu filmde oynamaktan. Bunun üzerine hemen yeni bir kadro yapılmış ve filmin adı "Çileli Bülbüller" olarak değiştirilmiş.

Berkant, Gönül Akkor, Adnan Şenses, Nedret Güvenç, Kadir Savun, Sevda Nur, Nevin Nuray, Mürüvvet Sim, rejisör Seyfi Havaeri, Cileli Bülbüller filminin setinde...Emirgan korusunun tepesinde bulunan sete gittiğimiz zaman bütün artistler filmin ismine uygun olarak çile çekiyorlardı. Nasıl çekmesinler? Güneş tam tepede. Sıcaklık 40 derecenin üzerinde. Bir de buna reflektörlerin, spotların sıcaklığını ilave ederseniz, gerisini siz düşünün artık.

Sıcağa ilk isyan eden Berkant oldu. Gönül Akkor, Adnan Şenaes, Sevda Nur. Nedret Güvenç, Mine Sun, Nevin Nuray, Faik Coşkun, Mürüvvet Sim ve Kadir Savun'u etrafına toplayarak onlara dert yanmaya başladı:

- "Bu sekinci filmim, hiç bu kadar zor şartlar altında çalışmadım. Mübarek yer sanki Büyük Sahra çölü.»

Adnan Şenses, "Berkant'çığım" dedi... «Benim de 28'inci filmim, vallahi böyle isyan edecek hale geldiğimi hatırlamıyorum." Gönül Akkor da sıcaktan şikayet ediyor. "Yandım" diyordu.

O sırada prodüksiyon amiri İsmail Konca artistleri ikaz etti:

- "Aman arkadaşlar, çalışalım. Cemil Bey böyle oturduğumuzu görürse, tabancasını aldığı gibi peşimize düşer! Evvelki yıl Bursa'da 'Kara Sevda' filmi çekilirken, Hülya Koçyiğit ile o zaman nişanlısı olan Selim Soydan'ı setten gizlice kaçtıkları için tabanca ile İstanbul'a kadar kovalamıştı"

Biz setten ayrılırken "Çileli Bülbüller"in çileli artistleri öldürücü sıcak altında yine çalışmaya başlamıştı.

(Ses Dergisi - 1 Ağustos 1970)